Facebook Google+ Twitter

Nowa broń Iranu

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad pokazał w niedzielę światu najnowszą broń irańskiej armii - bezzałogowy bombowiec dalekiego zasięgu, nazywając go "ambasadorem śmierci".

Irański "Ambasador śmierci". / Fot. PressTV, youtube.com, screenshotW relacjonowanej na żywo przez irańską telewizję państwową niedzielnej ceremonii, prezydent Islamskiej Republiki Iranu Mahmud Ahmadineżad odsłonił najnowszy bezzałogowy samolot irańskiej armii, zdolny do wykonywania misji bombowych na długich odległościach.

Powstanie nowego bombowca "Karrar" zostało ujawnione w Narodowy Dzień Przemysłu Zbrojeniowego Iranu. Prezydent Ahmadineżad, podczas ceremonii, na którą zaproszeni zostali wysocy dygnitarze wojskowi i polityczni Iranu, powiedział, że "odrzutowiec jest zarówno ambasadorem śmierci dla wrogów ludzkości, jak i wezwaniem o pokój i przyjaźń". Dodał także, że jednym z głównych zadań nowej broni będzie "utrzymanie sparaliżowanego przeciwnika w jego bazach".

Zgodnie z doniesieniami irańskiej agencji informacyjnej Fars, linia produkcyjna samolotów bezzałogowych, zdolnych wykonywać misje rozpoznawcze i bojowe, została uruchomiona już w lutym tego roku. Nie wiadomo ile takich samolotów wyprodukowano do tej pory. Nie są znane także szczegóły techniczne maszyn, ani faktyczne możliwości bojowe.

Irański program budowy bezzałogowych samolotów nie jest jednak zaskoczeniem i trwa już od późnych lat osiemdziesiątych. W marcu 2009 roku wojskowe władze Stanów Zjednoczonych poinformowały o zestrzeleniu nad terytorium Iraku zdalnie sterowanego irańskiego samolotu, wykonującego misję zwiadowczą.

Iran produkuje też swoje własne czołgi, wozy bojowe, samoloty myśliwskie, torpedy i rakiety. Rozwój własnego przemysłu zbrojeniowego władz w Teheranie związany jest z licznymi embargami nakładanymi na Iran przez społeczność międzynarodową, które w głównej mierze dotyczą zaawansowanych technologii wojskowych.

Zobacz relację Press TV:

Na podstawie: PressTV, wn.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 09.01.2012 12:57

mam nadzieję,że doleci do Tel Awiw z bombą A albo B i C.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niewiele widać na filmie. Ale nie widzę, żadnych elementów zmniejszających echo radarowe. Bardziej przypomina mi pocisk manewrujący, tyle że uzbrojony w bomby. Proste skrzysła sugerują, że nie przekracza prędkości dzwięku. Ciekawe jaki ma zasięg i na jakiej minimalnej wysokości bombowiec się porusza. W każdym raazie dziwiłbym się aby był zaawansowany technologicznie. Irański przemysł zbrojeniowy nie należy do zbyt nowoczesnych. Większość nowoczesnego uzbrojenia stanowią produkty chińskie lub północnokoreańskie oraz ich wersje rozwojowe wyprodukowane w Iranie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.