Facebook Google+ Twitter

Nowa choroba, patriotyzm

Patriotyzm w Polsce to temat tabu. Jeśli kochasz swój kraj to znaczy, że jesteś zwolennikiem PiS-u lub co gorsze nacjonalistą.

Polski patriotyzm przed wybuchem II wojny światowej ma dla mnie dwojaki wydźwięk, ten pozytywny, jaki i negatywny. Przypomnijmy ilu młodych ludzi broniło naszej ojczyzny, ilu wybrało się na pewną śmierć. Nie sądzę, by dzisiaj Polacy chcieli ginąć za kraj. Druga, negatywna strona medalu to postawa wielu przedwojennych polityków, którzy na wieść o rozpoczynającej się wojnie po prostu uciekli.

Po zakończeniu niemieckiej okupacji, w Polsce rozpoczęła się nowa okupacja - tym razem sowiecka, trwająca aż do 1989 roku. Przez ten okres czasu komuniści zwalczali pojęcie polskiego patriotyzmu. Od 1945 roku musieliśmy wielbić naszych oraz radzieckich "towarzyszy" i cały ustrój polityczny.

Upadek komunizmu, spowodował, iż na początku lat 90. XX wieku zachłysnęliśmy się wszystkim tym, co pochodzi z Europy Zachodniej i USA. Proste rozumowanie, że to co "zachodnie" to dobre i luksusowe istnieje po dzień dzisiejszy. Rozwój mediów i reklamy w Polsce, doprowadził do praktycznej likwidacji pojęcia polski patriota.

Polska jest krajem demokratycznym i wolnym od ponad 20 lat, przez ten czas w Europie rozwijała się globalizacja i integracja europejska. Niektóre państwa, czując zagrożenie dla swojej odrębności, przyjęły różne postawy względem wspomnianych procesów. Przykładem może być Litwa, gdzie postawa ta nabrała charakteru nacjonalistycznego. Pamiętajmy jednak, iż nacjonalizm nie jest dobrym rozwiązaniem i ma działanie patologiczne. Litwini są negatywnie nastawieni do tego co obce, czyli nielitewskie. Swój patriotyzm pielęgnują poprzez używanie i naukę rodzimego języka, wracanie do nierosyjskiego nazewnictwa ulic i poszukiwanie narodowych korzeni. Kolejnym przykładem nieprawidłowego patriotyzmu mogą być Rosjanie, dla których patriotą jest ten kto pobije nigeryjskiego studenta mieszkającego w Moskwie. Odbudowa patriotyzmu jest zjawiskiem pozytywnym, oczywiście nie każdy kraj podąża dobrą drogą, czego przykładem są nasi wschodni sąsiedzi.

Co zatem robią Polacy? Niewiele. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej po katastrofie smoleńskiej, kiedy to małe grupki pseudo obrońców Krzyża pod Pałacem Prezydenckim ogłosiły się polskimi patriotami. W tym momencie obraz Polaka - patrioty został całkowicie zniekształcony. Co o tych obrazach mogła powiedzieć młodzież? Kim dla młodego Polaka jest patriota? Opętaną lub opętanym człowiekiem, bijącym się ze strażnikiem miejskim? My sami jesteśmy winni za to, iż w naszym państwie nie ma prawdziwych patriotów. Dzisiaj za patriotów uważają się m.in. "stadionowi" bandyci, słuchacze słusznego radia z Torunia oraz grupki Młodzieży Wszechpolskiej. Ci osobnicy pogubili się w byciu polskim patriotą.

Sądzę, że prawidłowe wzorce chciał przekazać śp. prezydent Lech Kaczyński. Przyjął on łagodną i nowoczesną wersję patriotyzmu. Sprawie łączył wartości narodowe z chrześcijańskimi. Jego postawa nie miała charakteru nacjonalistycznego. Prezydent był człowiekiem otwartym, bo prawdziwy patriota pamięta także o innych. W przypadku Lecha Kaczyńskiego, mam tu na myśli współpracę z innymi państwami. Uważam, że Prezydent chciał wpłynąć szczególnie na wspomnianą Litwę, gdzie ofiarami nacjonalizmu była polska mniejszość. Jednak patriotyzm w wydaniu Kaczyńskiego miał naprawdę rozległy wymiar, czego najlepszym dowodem była coroczna defilada wojskowa w stolicy. Przeciwnicy twierdzili, iż to barbarzyński pokaz siły i strata pieniędzy. Ciekawe jak na takie słowa zareagowaliby Francuzi, kochający defilady wojskowe?

W patriotyzmie nie chodzi o to, by wyrzucać z kraju Wietnamczyków, czy pobić kibiców zagranicznej drużyny piłkarskiej, tu chodzi o przestrzeganie pewnych wartości. Dlatego bądźmy patriotami i szanujmy siebie nawzajem...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Leszek Patriota
  • Leszek Patriota
  • 01.07.2011 17:37

Nie rozmumiem skąd taka nienawiść i niechęć do włąsnej Ojczyzny wśród Polaków? Autora mógłbym jeszcze zrozumieć, szkolna indoktrynacja i agitacja na lewo, młody wiek, okres buntu itd. ale co się dzieje ze starszymi osobami? Skąd takie obrzydzanie polskości idogmatyczna wiara mediom, które obrażają patriotyzm? Nacjonaliści zasłużyli się Polsce. Proponuję poczytać o zasługach Dmowskiego i walce w podziemiu obozu narodowego w czasie okupacji i komunizmu.

Co do Litwinów to nie ma co się dziwić, że chcą mieć swoje narodowe państwo. Od tak dawna go nei posiadali. Proszę autora, aby się douczył i nie nazywał Litwinów nielubiących Polaków Nacjonalistami, bo to nie są nacjonaliści, tylko szowiniści, a to już różnica. Nacjonaliści wielu krajów wpółpracują ze sobą w ramach Trzeciej Pozycji i nie nawołują do dyskryminacji innych narodów. Zatem powinno być litewscy szowiniści, a nie nacjonaliści.
Obrońcom krzyża z Krakowskiego Przedmieścia też nie ma się co dziwić. Naród oszukany przez Rosjan i własny Polski rząd odreagował t w ten sposób, a władza pokazał, że w Polsce dyskryminuje się patriotów i Katolików.


Wówczas ludzie się dziwią, że NWO i masoński, antypatriotyczny spisek jako teoria zyskuje tak wielu zwolenników. To właśnie wrogowie patriotyzmu doprowadzają do tego swoją nagonką na patriotów i Katolików.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak
  • Polak
  • 22.04.2011 20:01

Naród polski i Polska są dla mnie bardzo ważne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe spostrzeżenia i uwagi. Nie wiem tylko śmiać się czy płakać. Żałować czy współczuć. Panie Macieju, proponuję dogłębnie przeanalizować materiał. Zresztą p. Jadwiga jednym zdaniem napisała słuszne podsumowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

najmici

nowi obywatele swiata
nie potrzebuja slowa ojczyzna
wynajmą ją gdziekolwiek

pariotyzm odbiera im wolnosc


spią pod mostem na wysoki polysk
ucza sie ukladac z literek
slowo dom
za Konopnicka i za patriotyzmem

Komentarz został ukrytyrozwiń

link
Uważam, że słowa "patriotyzm" powinno się unikać, jest ono nadużywane. Albo jest się człowiekiem prawym albo nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlinska
  • elaszychlinska
  • 09.04.2011 07:39

Patriotyzm ma sie w sercu i w czynach a nie na pokazówkach. Jest to sztuczne !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Patriotyzm to nowa choroba, a najlepszym jego przejawem jest defilada wojskowa!
Wymiękłam całkowicie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.