Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27302 miejsce

Nowa Dęba pamięta o wybuchu II wojny światowej

1 września w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Cmentarzu Komunalnym w Nowej Dębie uroczyście osłonięto krzyż upamiętniający to wydarzenie.

 / Fot. Biuro prasowe UMiG Nowa Dęba | Foto: Joanna LewickaObchody w Nowej Dębie rozpoczęły się krótkim nabożeństwem rocznicowym, któremu przewodniczyli proboszczowie z miasta i gminy Nowa Dęba. Później głos zabrał sam burmistrz. - 70 lat temu o tej porze na polskiej ziemi lała się polska krew w obronie najwyższej wartości, jak głosił minister Beck – honoru, który postanowili zdeptać nasi odwieczni wrogowie – Niemcy, a później także Rosjanie - mówił.

Od wczoraj plac Wyzwolenia w Nowej Dębie nosi imię majora Jana Gryczmana, bohaterskiego obrońcy Westerplatte, kawalera Orderu Virtuti Militari. Po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz zmianie warty honorowej ks. Mieczysław Wolanin poświęcił krzyż upamiętniający wybuch II wojny światowej. Autorem krzyża i tablic jest Jan Szlęzak. Po uroczystym odsłonięciu tablic przez władze samorządowe oraz żołnierzy Armii Krajowej został odczytamy przez kapitana Zbigniewa Mrozowskiego apel poległych. Po nim Kompania Honorowa WP z Nowej Dęby uczciła pamięć bohaterów salwą honorową. Janina Wojnarowska, prezes Polskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Nowej Dębie podziękowała władzom gminy za to, że tak szybko wybudowały pomnik na cmentarzu komunalnym. - Dziękuję, że ten pomnik jest, że osoby odwiedzający ten cmentarz będą mogły w zadumie zatrzymać się przy nim i pomyśleć o ojczyźnie, o młodzieży, która patrzy na nas i uczy się od nas. [...] Bądźmy wierni Bogu i Ojczyźnie! Bóg, Honor, Ojczyzna - to dziś przekazuję młodzieży i jestem dumna z tego.

Gościem uroczystości był też kombatant Kazimierz Bogacz, w którego imieniu list odczytała Janina Wojnarowska. Sam nie mógł tego zrobić z powodów zdrowotnych. - Dzisiejszej nocy minęła 70. rocznica napadu naszego odwiecznego wroga III Rzeszy na naszą ojczyznę. [...] Był to napad poprzedzony tajnym paktem Ribbentrop-Mołotow, czyli tajnym porozumieniem Niemców ze Związkiem Radzickim. Obydwie strony postanowiły pozbyć się Polski, nazwanej przez Mołotowa, sowieckiego ministra "bękartem wersalskim". Wpierw zaatakowały ją Niemcy a następnie Związek Radziecki. [...] Tych najeźdźców połączył plan zniszczenia Polski i  / Fot. Biuro prasowe UMiG Nowa Dęba | Foto: Joanna Lewickaeksterminacji narodu. [...] Pokolenie, które prawie już odeszło na wieczną wartę zostawiło po sobie chlubną kartę w historii patriotyzmu. [...] Obecnie na szkołach ciąży obowiązek przekazywania młodzieży prawdziwej historii, bo istnieją zakusy naszych sąsiadów fałszowania jej w prasie, książkach. Musimy być na to uczuleni, bo nasza historia jest piękna. Emanuje z niej nasze podstawowe hasło, któremu zawsze byliśmy wierni - Bóg, Honor, Ojczyzna!


Swoimi wspomnieniami dzieliła się też Weronika Jachyra. - Chmielów został spalony, było dużo zabitych, rannych, wieś przestała istnieć. Przychodziły porażające wiadomości, a niedługo potem nad Dębą pojawiły się samoloty. Pogoda była taka jak dziś. Pamiętam jak na Nową Dębę spadły bomby. Jedna obok wieży ciśnień, druga koło dzisiejszego wiaduktu, a trzecia największa sto metrów od mojego rodzinnego domu. [...] Rozpoczęła się straszna wojna i ciemna noc okupacji hitlerowskiej. Ówczesne pokolenie młodych ludzi nie zaznało co to jest radość młodości. Te długie lata wojny odcisnęły swoje piętno, ale to pokolenie nie zasnęło; było wierne słowom Bóg, Honor, Ojczyzna i przystąpiło do pracy. [...] Ci, których Niemcy nazwali "polskimi bandytami" do końca wojny brali udział w walkach.

Uroczystości rocznicowe zwieńczyły słowa burmistrza Wiesława Ordona - "Wszystkim, o których dziś była mowa: wieczna chwała! Cześć ich pamięci! "

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zgadzam się z Kasią :) 5+.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.