Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30581 miejsce

Nowa era czytania Wiecherta

– Nadchodzi nowy czas czytania Wiecherta, czas wnikania w jego twórczość – zapowiedział 24 maja na mrągowskiej konferencji „Współczesne czytanie Wiechert” prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Prof dr hab. Zbigniew Chojnowski prowokował gości do dyskusji. / Fot. Katarzyna EnerlichDziesiątki studiów, esejów, szkiców, a przede wszystkim coraz bardziej popularne wiersze i powieści – takim dorobkiem literackim może poszczycić się mazurski pisarz Ernst Wiechert. W Mrągowie obchodzona jest 120. rocznica jego urodzin. Konferencja to uroczyste zakończenie obchodów, zorganizował ją olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego przy współpracy z Urzędem Miasta w Mrągowie.

Obchody zakończone


Goście konferencji. / Fot. Katarzyna EnerlichOd kilku miesięcy w mieście odbywały się liczne konkursy i spotkania literackie (m.in. z tłumaczem książek Wiecherta, Tadeuszem Ostojskim, zorganizowane przez Bibliotekę Miejską), zaś podsumowaniem obchodów była Konferencja Naukowa pt. “Współczesne czytanie Wiecherta”.

Wiecherta czytają nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale coraz częściej po jego książki sięgają mieszkańcy innych regionów. Chętnie robią to Niemcy. Stąd temat konferencji – badacze literatury mają w swoim dorobku liczne przemyślenia, związane z twórczością pisarza Mazur, zmienia się również jego postrzeganie.

W podsumowującej mrągowskie obchody konferencji uczestniczyli m.in.: prezes olsztyńskiego oddziału PTN i prodziekan wydziału humanistycznego UWM, dr Andrzej Korytko, pełnomocnik wojewody do spraw mniejszości narodowych i etnicznych Joanna Wańkowska-Sobiesiak, delegacja z miasta Grunberg, partnerskiego dla Mrągowa i władze Mrągowa. Przybyli działacze społeczni, przedstawiciele instytucji i miłośnicy twórczości Wiecherta.

Joanna Wańkowska-Sobiesiak zauważyła, że organizowanie przez wydziały promocji urzędów konferencji należy do rzadkości i Mrągowo jest jednym z nielicznych miast, gdzie ma miejsce taka sytuacja.W konferencji wzięli udział działacze, przedstawiciele instytucji oraz niemieccy goście z Grunberg. / Fot. Katarzyna Enerlich

Badacze Wiecherta


Gości przywitała burmistrz Otolia Siemieniec. / Fot. Katarzyna EnerlichDorobek literacki Wiecherta omówili badacze literatury z całego kraju: z Akademii Podlaskiej w Siedlcach: prof. dr hab. Danuta Szymonik, dr Dariusz Bawoł, dr Sławomir Sobieraj (były mrągowianin), z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie: prof. dr hab. Eugenia Łoch i dr Wieńczysław Niemirowski, z Uniwersytetu w Białymstoku dr Elżbieta Konończuk, z Uniwersytetu Łódzkiego mgr Ewelina Szadkowska, z Biblioteki Narodowej dr Anna Matysiak oraz prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski, który jednocześnie prowadził drugą część konferencji, a później zachęcał zebranych do dyskusji. Pierwszą część konferencji poprowadzili: dr Sławomir Sobieraj oraz dr Jan Gancewski (UWM). Wszyscy prelegenci podkreślali ekumenizm pisarza, jego europejskość oraz to, że jest „pomostem łączącym ponad podziałami”. – Konferencja była ciekawa, a referaty dobrze podsumowane – stwierdziła na zakończenie dr Konończuk.

Natomiast dr Zbigniew Chojnowski wyraził opinię, iż nostalgiczna lektura Wiecherta, charakterystyczna dla lat 70., 80. i 90. odchodzi już w przeszłość. – Wiechert zwany był wówczas Pisarzem Ziemi Utraconej, a tymczasem każdy z nas traci swoją ziemię, jest to wpisane w nasz los – twierdził Chojnowski. Jego zdaniem, współczesne czytanie Wiecherta wiąże się z płaszczyzną duchową – coraz bardziej docenianą, a sam pisarz może być dzięki temu wielkim odkryciem dla czytelników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.