Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26846 miejsce

Nowa klasyfikacja wielkości przedsiębiorstw w Chinach

18 lipca bieżącego roku władze Chin wprowadziły nową klasyfikację przedsiębiorstw. Kryteria zaliczenia firmy do grupy mikroprzedsiębiorstw, małych, średnich i dużych zależą od branży.

18 lipca bieżącego roku Ministerstwo Przemysłu i Informatyki, Główny Urząd Statystyczny, Komisja do spraw Rozwoju i Reform oraz Ministerstwo Handlu wspólnie wprowadziły nową klasyfikację wielkości przedsiębiorstw. Przed otwarciem firmy w Chinach warto wiedzieć, jakie są różnice pomiędzy klasyfikacją obowiązującą w Polsce (czyli w Unii Europejskiej) oraz tej w Chinach.

Klasyfikacja obowiązująca w Unii jest stosunkowo prosta. Przedsiębiorstwa dzielą się na mikro, małe, średnie i duże. Podstawą podziału są trzy kryteria: zatrudnienie, roczny obrót i suma bilansowa aktywów.

Mikroprzedsiębiorstwo w Unii Europejskiej ma zatrudnienie poniżej 10 osób, roczny obrót do 2 milionów Euro i sumę bilansową aktywów do 2 milionów euro. Małe przedsiębiorstwo odpowiednio zatrudnia poniżej 50 osób, ma roczny obrót oraz sumę bilansową aktywów do 10 milionów euro.
Średnie przedsiębiorstwo zatrudnia poniżej 250 osób, ma roczny obrót do 50 milionów euro i sumę bilansową aktywów do 43 milionów euro. Przedsiębiorstwa nie spełniające tych kryteriów są dużymi przedsiębiorstwami.

W Chinach stosowane są podobne kryteria, z tym, że wartości graniczne zależą od branży, np. dopiero po osiągnięciu zatrudnienia 2000 osób (lub przekroczeniu granicy przychodów i aktywów) chińskie przedsiębiorstwa telekomunikacyjne zaliczane są do grupy dużych. W przemyśle ciężkim i w transporcie jest to 1000 osób. Na przeciwnym biegunie leżą przedsiębiorstwa logistyczne i handlu hurtowego, dla których wystarczy osiągnąć granice zatrudnienia 200 osób. Są także branże, dla których zatrudnienie nie jest podane i liczą się wyłącznie kryteria finansowe. Są to rolnictwo, leśnictwo i rybactwo, architektura i budownictwo, zarządzanie majątkiem trwałym. Dla pozostałych branż jest to granica 300 osób. Granica przychodów dużych przedsiębiorstw waha się od 50 milionów yuanów do 1,2 miliarda yuanów (pomiędzy 5,45 miliona Euro do 130,8 miliona euro). Tak jak wartości górne obowiązują w usługach finansowych (1,2 miliarda yuanów), architekturze i budownictwie (800 mln yuanów) i w przemyśle ciężkim (400 mln yuanów). Przeciętnie jest to około 200 - 300 milionów yuanów.

Na przeciwnym biegunie są mikroprzedsiębiorstwa w Chinach. Zwykle obowiązuje tu limit zatrudnienia poniżej 20 albo 10 osób, przy czym dla kilku branż stosowane są wyłącznie kryteria finansowe. Jedynym z wyjątkiem jest zarządzanie majątkiem trwałym, gdzie mikroprzedsiębiorstwo jest do 100 osób zatrudnionych.

Jeśli wziąć pod uwagę kryteria finansowe, to graniczny przychód największy jest dla handlu hurtowego i wynosi 10 milionów juanów (1,1 miliona euro). Najniższa granica przychodu została ustalona dla tak różnych branż jak informatyka i usług informatyczne oraz rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo i wynosi 500 tys. yuanów (55 tys euro). Przeciętne wartości to 1 milion yuanów (110 tys. euro). Suma bilansowa jest brana pod uwagę wyłącznie dla firm deweloperskich i wynosi 20 milionów yanów (2,2 miliona euro).

Zainteresowanych dalszymi szczegółami odsyłam do materiałów źródłowych. Niestety, nie udało mi się dotrzeć do chińskiego oryginału.

Czytelnikom, którzy dotarli do końca i jeszcze nie wypełnili mojej ankiety, będę bardzo wdzięczny za jej wypełnienie ankiety.

Klasyfikacja wielkości firm w Chinach

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.