Facebook Google+ Twitter

Nowa koalicja rządowa w Austrii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-23 20:57

Po ośmiu tygodniach negocjacji w Austrii powstała nowa koalicja rządowa. Umowę podpisały dwa najsilniejsze ugrupowania : Socjaldemokratyczna Partia Austrii SPO Wernera Faymanna i Austriacka Partia Ludowa OVP Josefa Prolla.

Oba ugrupowania będą miały 108 mandatów w 183-osobowej Radzie Narodowej. Kanclerzem zostanie przywódca socjaldemokratów Werner Faymann, ale chadecy otrzymali kluczowe resorty : spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i finansów.

Oba ugrupowania rządziły już Austrią przez 18 miesięcy. Jednym z powodów rozpadu koalicji była propozycja socjaldemokratów zorganizowania referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Dziś Werner Faymann oznajmił dziennikarzom, że "taka propozycja jest już nieaktualna". Odnowienie sojuszu po przedterminowych wyborach przyśpieszył nieoczekiwany sukces skrajnej prawicy Austriacka Partia Wolności FPO Heinza Christiana Strachego, która lansowała w swej kampanii eurosceptycyzm i wykorzystywała nastroje ksenofobiczne, otrzymała aż 17 i pół procent głosów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.