Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29938 miejsce

Nowa kometa na jesiennym niebie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-11-07 11:40

Wczesnym rankiem w gwiazdozbiorze Panny można dostrzec przez lornetkę kometę Ikeya-Murakami. To dopiero druga w tym roku kometa odkryta przez amatorów. Kometa prawdopodobnie jest w fazie wybuchu i może jeszcze sprawić niespodziankę.

Kometa Ikeya-Murakami zarejestrowana na kamerze CCD przez teleskop GRAS Observatory o średnicy 25 cm. Kolory zostały odwrócone, aby uwidocznić otoczkę jądra komety. / Fot. Ernesto Guido i Giovanni SosteroDwaj Japończycy: Kaoru Ikeya i Shigeki Murakami kilka dni temu niezależnie od siebie odkryli na porannym niebie nowy obiekt. Najpierw 2 listopada przez teleskop o średnicy lustra 25 cm kometę dostrzegł Ikeya; Murakami zauważył ją następnego ranka, korzystając z instrumentu o średnicy 46 cm. To druga kometa odkryta przez Murakamiego i już siódma odkryta przez Ikeyę. Kaoru Ikeya jest znany ze współodkrycia najjaśniejszej komety XX wieku, od nazwisk odkrywców określanej jako Ikeya-Seki.
W24 / Fot. W24
W czasach gdy niebo patrolują automatyczne teleskopy, komety odkrywane przez miłośników astronomii należą już do rzadkości. Tym razem obiekt znajdował się na niebie około 30 stopni od Słońca i dlatego nie dostrzegły go ani satelita SOHO, ani automaty poszukujące ciał bliskich Ziemi (tzw. Near Earth Objects).

Kometa Ikeya-Seki z 1965 roku. / Fot. Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobówKometa Ikeya-Murakami na razie nie zapowiada się imponująco, ale i tak może być ciekawie. - W momencie odkrycia jej jasność oceniano na 12 magnitudo. Ostatnie obserwacje pokazują jednak, że kometa pojaśniała prawie 100 razy - może to wskazywać, że jest w fazie wybuchu! - opowiada Tomasz Fajfer z Pracowni Komet i Meteorów. - Obiekt można zobaczyć już przez zwykłą lornetkę o średnicy obiektywu 5 cm i powiększeniu 10 razy - zachęca.
Kometa Ikeya-Seki z 1965 roku. / Fot. NASA/JPL-Caltech
Jak znaleźć kometę na porannym niebie? - Rankiem nad wschodnim horyzontem najjaśniej świeci planeta Wenus. Nieco na lewo i w górę od niej dostrzeżemy gwiazdę Spica z konstelacji Panny, a na przedłużeniu linii Wenus - Spica znajdziemy kolejny jasny obiekt - będzie to Saturn. Kometa Ikeya-Murakami jest teraz na niebie bardzo blisko Saturna - wyjaśnia Tomasz Fajfer.

Dokładne mapki pokazujące położenie komety na niebie można znaleźć na stronie Association of Bangalore Amateur Astronomers.

Wstępne wyniki obliczeń Briana Marsdena z Minor Planet Center pokazują, że kometa Ikeya-Murakami przywędrowała w okolice Słońca po raz pierwszy. 18 października zbliżyła się do naszej Gwiazdy Dziennej na odległość 257 mln km, a potem zaczęła się od niej oddalać.

Źródło: Astronomy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tomasz Fajfer
  • Tomasz Fajfer
  • 08.11.2010 16:26

Akurat ta kometa raczej nie będzie zbyt widowiskowa ale jestem pewny, że Ewa Zegler-Poleska szybko poinformuje, jeśli tylko ta, lub inna kometa, będzie dostępna do obserwacji amatorskich.
Jest w końcu członkinią jednej z najprężniej działających amatorskich organizacji astronomicznych na świecie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowite są te realacje z nieboskłonu. Bardzo ciekawe. Przybliżają nam świat o którym tak mało wie przeciętny czytelnik, nie zdając sobie na ogół sprawy z dymensji odległości.
Pozdrowienia dla autorki i proszę temat nie opuszczać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.