Facebook Google+ Twitter

Nowa książka o Sułkowicach

Nakładem Gminnej Biblioteki Publicznej w Sułkowicach ukazała się niedawno książka "Na ścieżkach sułkowickiej ziemi. Kapliczki".

Okładka książki "Na ścieżkach sułkowickiej ziemi.Kapliczki." wydanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Sułkowicach w 2012 r. / Fot. Reprod.J.KomarewiczNakładem Gminnej Biblioteki Publicznej w Sułkowicach (woj.małopolskie, powiat myślenicki) ukazała się w 2012 r. książka "Na ścieżkach sułkowickiej ziemi. Kapliczki". Teksty do publikacji opracowały: Małgorzata Dzidek i Bogusława Michalik Górka, które wspólnie z Adamem Górką wykonały wspólnie zdjęcia sułkowickich kapliczek, przydrożnych i granicznych krzyży oraz sułkowickiego krajobrazu. Bogusława Michalik Górka zajęła się także szatą graficzną publikacji." Sułkowiczanie co niedziela modlili się w swoim parafialnym kościele, ale kontakt z Bogiem chcieli mieć na co dzień - pisze m.in. we wstępie Małgorzata Dzidek.

- Dlatego na granicy swoich pól, stawiali kapliczki. Tam w południe przerywali pracę przy żniwach – odmawiali Anioł Pański, tam gromadzili się w majowe wieczory, aby odśpiewać litanie do Matki Boskiej. Kapliczki były przedmiotem kultu, ale były też obiektami estetycznymi, dlatego ozdabiano je kwiatkami, bibułkowymi stroikami, palono świeczki. Taka wrażliwość na piękno i tęsknota za absolutem tworzyła się u Sułkowiczan przez wiele, wiele wieków..."

Publikację otwiera leksykalna informacja o gminie Sułkowice, położonej ok. 25 km na południe od Krakowa a także krótki rys historyczny sułkowickiej ziemi. W publikacji nie zapomniano też o przedstawieniu historii kapliczek, przydrożnych krzyży i figur stawianych najczęściej na cokołach. W wydawnictwie wykorzystano nagrodzone i wyróżnione prace w ogłoszonym przez sułkowicką bibliotekę konkursie "Historia przydrożnej kapliczki" autorstwa: Marzeny Żak, Stanisławy Czwartek, Olgi Wilk, Klaudii Profic, Floriana Czwartka, Karoliny Grońskiej, Natalii Bochenek, Gabrieli Kuchty, Elizy Sitarz, Magdaleny Salus, Weroniki Matejak, Klaudii Fronczak. Do książki dołączono mapkę z zaznaczonymi obiektami sakralnymi w gminie Sułkowice autorstwa Adama Górki.


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.