Facebook Google+ Twitter

Nowa lista leków refundowanych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-03-01 08:05

Na obowiązującej od dzisiaj nowej liście leków refundowanych wielu pacjentów nie znajdzie dotychczas zażywanych medykamentów. Jeśli chorzy nie zmienią swoich przyzwyczajeń i nie wybiorą tańszych odpowiedników, wydadzą w tym roku o 86 milionów złotych więcej niż w ubiegłym.

Fot. I. Kolasińska/Głos Wielkopolski / Fot. Zenon Kwiatkowski choruje na serce. Miesięcznie na leki wydaje 120 złotych. Jeśli od marca nie zdecyduje się na tańsze odpowiedniki, w aptece będzie zostawiał kilkakrotnie wyższą kwotę.
– Nikt mnie nie poinformował o podwyżce, nie wiedziałem, że moje leki zdrożeją – skarży się Zenon Kwiatkowski. – Nie będzie mnie stać na tak drogie leki, tym bardziej że moja żona również wydaje w aptece 80 złotych miesięcznie. Mam nadzieję, że tańsze odpowiedniki nie będą gorsze.

– To nie jest podwyżka cen – zastrzega Paweł Trzciński, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia. – To zmiany na liście leków refundowanych, na której znalazły się tańsze medykamenty. Pacjenci na tym nie stracą, wbrew temu, co próbują im wmówić firmy farmaceutyczne, które chcą, aby leki nieumieszczone na liście zostały szybko wykupione.

Dla jednych drożej, dla innych taniej


Zmiany odczują przede wszystkim pacjenci cierpiący na choroby krążenia, nadciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu. Zdrożeją także niektóre leki stosowane w leczeniu chorób nowotworowych. Za kosztujący dotychczas 3,20 zł durogesic (lek w plastrach uśmierzający ból) będzie trzeba zapłacić prawie 60 zł.
– Pacjenci raczej nie powinni stracić, gdyż w miejsce leków, które zniknęły z listy pojawiają się ich odpowiedniki – przekonuje Hanna Jankowiak-Gracz, rzecznik prasowy Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej w Poznaniu.
Zamiast durogesicu cierpiący na choroby nowotworowe mogą wybrać fentahexal, który kosztował będzie 3,20 zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.