Facebook Google+ Twitter

Nowa lista leków refundowanych to kłamstwo?

"Nowa lista leków refundowanych to kłamstwo" - tak na antenie RMF FM stwierdziła farmaceutka Aleksandra Kuźniak. Według niej na liście jest tylko jeden nowy preparat, a nie 216, jak mówił minister Arłukowicz.

 / Fot. Philip La Torre/wikimedia/CC-BY-SANowa lista leków refundowanych została opublikowana na stronach resortu zdrowia w sobotę 25 lutego. Według zapewnień ministra Arłukowicza znalazło się na niej 216 nowych pozycji. Zdaniem farmaceutki Aleksandry Kuźniak to nieprawda.

Według Kuźniak większość leków na nowej liście, to specyfiki, które były refundowane w 2011 r. i wypadły z listy 1 stycznia br. Teraz zostały przywrócone do refundacji. Inne z nowości to leki obecne już na liście, tylko obecnie wpisane w opakowaniach zawierających inną liczbę jednostek. Wśród nowości są też leki, które były obecne już na poprzedniej jak np. "Zinat 500". Jedynym nowym specyfikiem jest Rosuwastatyna.

Na listę refundacyjną wróciły dwa rodzaje pasków dla cukrzyków, mleko zastępcze dla dzieci z nietolerancją laktozy oraz jedna insulina, ale nie ma niej np. preparatu dla osób po przeszczepie. Jeśli chodzi o ceny, to znacznie podrożały np. zastrzyki przeciwzakrzepowe (z 3,20 zł do nawet 51 zł), znaczącej obniżce uległy z kolei plastry przeciwbólowe stosowane w onkologii, które będą kosztować 3,20 zł.

Jak informuje rmf24.pl, Aleksandra Kuźniak jest oburzona słowami ministra Arłukowicza o obniżce cen 140 leków. Kuźniak stwierdza: "Dla mnie to jest śmieszne. Ja na miejscu ministra wstydziłabym się mówić i wyliczać leki, których cena spada na przykład o 11 groszy. Kto ma odczuć te 11 groszy?"

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

mgr Andrzej Presjel
  • mgr Andrzej Presjel
  • 26.02.2012 16:13

Przeanalizowałem dzisiaj w aptece tę listę i podzielę się spostrzeżeniami.
1.Doszło 216 preparatów, na około 3000 już na liście to stanowi ok. 7 procent całości obecnej, i tak obciętej już listy. W większości leki rzadko pisane, doszły inne opakowania i dawki.
2.Rozszerzono wskazania ok. 800 leków. Praktycznie tylko ze względu na wiek dziecka (do 2 lat, rzadziej do lat 18).
3.136 leków zmniejszyło ceny. Jakieś 40 procent obniżek to zysk dla pacjenta mniej niż 3 złote. Bardzo często na leki kosztujące kilkadziesiąt złotych. Duże zniżki (100 zł około) na leki i tak bardzo drogie...
5.Zgadzam się, chyba jedyna nowość to rosuwastatyna, jednak rzadko pisana bo 90 procent to i tak atorwastatyna i simwastatyna.

Lista to zagranie PR-owskie, tylko dla osób które ze służbą zdrowia nie mają nic wspólnego liczby podane przez Ministra mogą cokolwiek znaczyć. Jest to przysłowiowy kwiatek do kożucha-fatalnej ustawy refundacyjnej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
1234556
  • 1234556
  • 26.02.2012 13:52

Doktorze Chorążkiewicz-odpuść już Pan. Bijesz pianę i nic więcej. załatwiaj na swoim podwórku swoje niestrawności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A taniej miało być! Więc jest taniej! O co więc chodzi? Człowiek dwoi się i troi, a tu ciągle źle i źle... Zabierzesz - źle, oddasz - jeszcze gorzej...

Jak tym ludziom dogodzić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bądźmy drobiazgowi! Dajcie człowiekowi trochę poministrować tzn. pomajstrować przy tej liście!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.