Facebook Google+ Twitter

Nowa lista refundacji leków. Jak duże są problemy lekarzy i pacjentów?

Po wejściu nowej listy leków refundacyjnych ogłoszonej przez ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, problemy pacjentów chorujących na cukrzycę i lekarzy z wystawianiem recept, a także leczeniem pacjentów.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bartosz_Ar%C5%82ukowicz_25.jpg&filetimestamp=20111012214435 / Fot. PhilipLaTorre, CC BY-SA 3.0"Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi nie otrzymała do tej pory sygnałów od pacjentów mówiących o realizacji recept w aptekach opatrzonych pieczątką 'Refundacja leku do decyzji NFZ'. Ci, którzy mają trudności z realizacją recept na leki refundowane, zwracają się najczęściej do rzecznika praw pacjenta przy NFZ lub innych instytucji" - mówi Adriana Sikora, Rzecznik prasowy Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.

Dodatkowe obowiązki, który zostały nałożone na lekarzy mocą ustawy refundacyjnej od stycznia br., to konieczność szczegółowej kodyfikacji danych o pacjencie: do jakiej grupy chorych należy, do jakiej grupy chorób zalicza się jego dolegliwość, jaki stopień refundacji mu przysługuje (stopni jest 5, w niektórych przypadkach zależą także od przepisanej dawki leku).

Wybór odpowiednich kodów oznacza w praktyce konieczność ręcznego przewertowania kilku baz danych z nazwami leków i kodami. Przed wejściem ustawy robiły to apteki wyposażone w odpowiednie oprogramowanie komputerowe i skanery recept. Ręczne sprawdzanie rozmaitych kodów trwa ok. 15-20 minut - o ten czas przedłuży się wizyta jednego pacjenta w gabinecie lekarskim, jeśli lekarze będą zmuszeni zmagać się z tą biurokracją. O pomyłkę tu łatwo, wystarczy na przykład pomylić pola w gęstej tabeli kodów. A pomyłka może lekarza słono kosztować: od nakazu zwrotu kosztów refundacji leku i grzywny do 8 lat więzienia.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

olek
  • olek
  • 07.01.2012 21:17

Za wszystkich chorych trzeba się podać do dymisji. Zadał pan ludziom wiele bólu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.