Facebook Google+ Twitter

Nowa moda – wycinanie lub kaleczenie drzew owocowych w ogrodach?

Cięcie drzew owocowych jest jednym z niezbędnych zabiegów racjonalnej pielęgnacji drzew i krzewów owocowych. Jednak nie ma z tym nic wspólnego ucięcie grubego pnia drzewa na wysokości 2 –3 m od ziemi.

Tak wybujały powojenne grusze / Fot. Zdzislaw SadowskiGdzieś w okresie zmian ustrojowych w Polsce, byłe pracownicze ogrody działkowe zmieniły swoją funkcję z działek owocowo-warzywnych na rekreacyjne. Twórcy regulaminu rodzinnych ogrodów działkowych, poszli na duże ustępstwa w stronę funkcji rekreacyjnej działek, nie narzucając działkowiczom (jak poprzednio) nawet częściowej warzywnej funkcji uprawy działek.

Piękna kiedyś grusza ucięta na wysokości 2 m / Fot. Zdzisław SadowskiWykruszyła się też powojenna kadra, prawdziwych ogrodników, którzy brali udział w wielu szkoleniach i warsztatach szkoleniowych POD. Pokolenie nowych ogrodników ROD, traktowało działki (ogrody) jak dacze z ogródkiem, więc działki owocowo warzywne zamienili w rekreacyjne i większość działki zajęły trawniki, aby było się na czym opalać, a dzieci miały gdzie grać w piłkę.

Ta czereśnia dawała kiedyś kilkanaście wiader owoców, dzisiaj ledwo jedno / Fot. Zdzislaw SadowskiCo prawda, trochę przeszkadzały w tym pięknie już przez lata wybujałe drzewa, więc wiele poszło pod topór i zostało wyciętych, a cześć została tak obcięta aby nie zasłaniała słońca. Piękne stare grusze, czereśnie, wiśnie, jabłonie, które rodziły po kilkanaście wiader owoców, zostały ścięte na grubym pniu, okaleczone bezpowrotnie, i nie odzyskały już poprzedniego owocowania, nawet po dziesięciu latach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Cięcie wiśni, czereśni i moreli możemy zacząć po zbiorze owoców, gdyż wtedy drzewa są mniej narażone na zakażenie ran rakiem bakteryjnym. Usuwamy pędy rosnące do dołu, do środka korony i krzyżujące się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Weki odeszły w niepamięć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obawiam się, że młodzi ogrodnicy nie wiedzieliby co zrobić kilkunastotomowa wiadrami owoców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może nowych ogrodników nie stać na drabiny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.