Facebook Google+ Twitter

Nowa odmiana HIV

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-03 10:55

Naukowcy odkryli nową odmianę wirusa HIV, potencjalnie groźną dla człowieka. Po raz pierwszy stwierdzono, że ludzie mogą zarażać się od goryli.

Naukowcy uspokajają jednak: dotychczasowe leki antywirusowe powinny być skuteczne.

Nowy szczep jest bardzo podobny do znanej odmiany wirusa HIV1. Do tej pory wiadomo było, że głównym źródłem wirusów, które wywołują AIDS u człowieka były szympansy. Teraz paryscy lekarze badający 62-letnią kobietę z Kamerunu dowiedli jednak, że zaraziła się ona szczepem wirusa pochodzącym od goryli.

Testy laboratoryjne wskazują, że wirus mnoży się w organizmie człowieka - podkreśla współautor badań opublikowanych w naukowym tygodniku Nature, dr David Robertson, z Uniwersytetu Manchesterskiego.

Jego zdaniem jednak nowo odkryty wirus nie powinien okazać się groźniejszy od dotychczasowych szczepów HIV. „Naszym zdaniem obecnie dostępne leki będą tak samo skuteczne, jeśli kiedyś zostanie wynaleziona szczepionka, to też będzie ona chronić przed tym wirusem. Nie spodziewamy się więc nowych problemów."

AIDS pozostaje na razie chorobą nieuleczalną. Obecnie na świecie jest około 33 milionów nosicieli wirusa HIV. Wirusa HIV zidentyfikowano w latach 80. ubiegłego stulecia; naukowcy sądzą jednak, że ludzie zaczęli się nim zarażać na początku 20 wieku w rejonie Demokratycznej Republiki Konga.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.