Facebook Google+ Twitter

Nowa ordynacja na skróty

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-03 07:25

Według ekspertyz zleconych przez PO można można wprowadzić ordynację mieszaną nawet bez zmiany konstytucji. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Dziennik wyjaśnia, że ordynacja do Sejmu w projekcie Platformy ma być podobna do systemu niemieckiego. Byłaby częściowo proporcjonalna, a częściowo jednomandatowa. Wyborca dostawałby dwie karty - na jednej oddawałby głos na partię, na drugiej na swojego kandydata w okręgu jednomandatowym.

Jednak część konstytucjonalistów ma wątpliwości co do tego rozwiązania. Taka ordynacja nie będzie już ich zdaniem proporcjonalna, a mieszana. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", by ją wprowadzić trzeba będzie zmienić ustawę zasadniczą. Obecnie jest w niej bowiem zapisane, że wybory do Sejmu powinny być proporcjonalne.

Rozwiązaniu proponowanemu przez Platformę niechętnie przyglądają się PSL i SLD. Wprowadzenia jej chce natomiast Socjaldemokracja Polska - Marek Borowski już w zeszłym roku proponował wprowadzenie ordynacji mieszanej. Jego zdaniem zapewnia ona dopływ świeżej krwi i daje szansę nowym osobom. Zwolennikiem zmiany ordynacji jest także PiS, który już w poprzedniej kadencji złożył projekt ustawy w tej sprawie.

PO przekonuje, że jej projekt będzie konsultowany z koalicjantem i wierzy, że przekona PSL do swojej propozycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.