Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11334 miejsce

Nowa placówka Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej

Współautorzy: Barbara Podgórska

Nie wiem, jaką piosenkę śpiewają najchętniej funkcjonariusze Straży Granicznej. Może też, tę dawną, sentymentalną, o granicy za górą, o strażnicy i żołnierzu, co pisze list do swej miłej.

Nadal pełnią służbę na granicach Polski, choć granic praktycznie nie ma. Od 27 grudnia 2007 roku jesteśmy w Strefie Schengen. Kontrole na granicach wewnętrznych państw Unii Europejskiej nie istnieją. Ale służby graniczne działają i obowiązków im przybywa.

Siedziba SG / Fot. Bogdan Nadłonek, Biuro Prasowe UM w Rudzie ŚlaskiejW piątek w Rudzie Śląskiej otwarto nową placówkę Straży Granicznej podległej Śląskiemu Oddziałowi Straży Granicznej. Mieści się ona w budynku należącym dawniej do bielszowickiego szpitala miejskiego.

Ceremonia / Fot. Bogdan Nadłonek, Biuro Prasowe UM w Rudzie ŚlaskiejUroczystego przecięcia wstęgi do budynku dokonali: wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk, prezydent Miasta Ruda Śląska, Andrzeja Stania, komendant główny Straży Granicznej, płk SG Leszek Elas oraz komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk SG Wojciech Skowronek. Po podniesieniu flagi państwowej odczytano zarządzenie o utworzeniu placówki, w miejsce zlikwidowanej jednostki w Zebrzydowicach i mianowaniu jej komendantem ppłk SG Dariusza Więcka. Dla uczestników ceremonii wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie".

Dekoracja medalami / Fot. Bogdan Nadłonek, Biuro Prasowe UM w Rudzie ŚlaskiejDruga część uroczystości odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Prezydent Andrzej Stania został odznaczony złotym medalem za zasługi dla Straży Granicznej, przyznanym przez ministra sprawa wewnętrznych i administracji, a Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej srebrnym medalem za długoletnią służbę w Straży Granicznej. Wręczono również nagrodę rzeczową st. chor. sztab. SG Andrzejowi Suchockiemu z Cieszyna, który podczas powodzi, pełniąc służbę z policjantem, uratował tonącego mężczyznę

O wyborze lokalizacji placówki zadecydowały doskonałe warunki lokalizacyjne i komunikacyjne. Ruda Śląska stanowi centrum ogromnej aglomeracji śląskiej tworzonej formalnie przez 14, a rzeczywiście przez 19 miast i powiatów.

Zadecydowały też zabiegi i przychylność władz miasta. Obecnie trwa procedura przekazania nieruchomości należącej do Rudy Śląskiej na rzecz Skarbu Państwa, a w następnym etapie - oddania jej w trwały zarząd Straży Granicznej. Do czasu jej zakończenia Śląski Oddział Straży Granicznej będzie użytkował budynek na podstawie umowy użyczenia.

Funkcjonariusze z rudzkiej placówki SG będą działali na obszarze nie tylko Śląska, ale całego kraju realizując wszystkie typowe działania profesjonalnej służby migracyjnej, m.in. kontrolującej legalność pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, prowadzącej wywiady środowiskowe, opiniującej wnioski składane przez cudzoziemców.

- To pierwsza służba o znaczeniu ponadregionalnym w Rudzie Śląskiej. Jestem pewien, że jej obecność na naszym terenie dodatkowo wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w mieście i regionie. Liczymy też na miejsca pracy dla mieszkańców - takie przekonanie wyraża prezydent Andrzej Stania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

świetny artykuł, zawiera wszystkie informację, dzięki za rzetelną pracę dziennikarską :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy ok 200km/h samochodem ta piosenka to: Obrońcy granic nie płacą za nic :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.05.2010 12:48

Za relację 5*:) Dla wszystkich funkcjonariuszy Straży Granicznej, życzę spokojnej służby na nowej placówce :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.05.2010 12:46

Tam za górą jest granica,
Przy granicy jest strażnica,
A w strażnicy do swej lubej
Żołnierz pisał list.
Tego listu wszystkie treści
W swej piosence żołnierz zmieścił
I powstała ta piosenka,
Której refren brzmi:

Hen daleko za mgłą
Jest rodzinny mój dom.
Tam dziewczyna ma śpi
W mej rodzinnej wsi.
Gwiazdy gaszą swój blask,
Bo już budzi się czas.
Gdy ty śpisz, kraju strzeże ktoś tu,
By cię nikt nie zbudził ze snu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra, rzetelna, wyczerpująca temat informacja. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.