Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa placówka Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej

Redakcja
Ceremonia
Ceremonia Bogdan Nadłonek, Biuro Prasowe UM w Rudzie Ślaskiej
Nie wiem, jaką piosenkę śpiewają najchętniej funkcjonariusze Straży Granicznej. Może też, tę dawną, sentymentalną, o granicy za górą, o strażnicy i żołnierzu, co pisze list do swej miłej.

Nadal pełnią służbę na granicach Polski, choć granic praktycznie nie ma. Od 27 grudnia 2007 roku jesteśmy w Strefie Schengen. Kontrole na granicach wewnętrznych państw Unii Europejskiej nie istnieją. Ale służby graniczne działają i obowiązków im przybywa.

W piątek w Rudzie Śląskiej otwarto nową placówkę Straży Granicznej podległej Śląskiemu Oddziałowi Straży Granicznej. Mieści się ona w budynku należącym dawniej do bielszowickiego szpitala miejskiego.

Uroczystego przecięcia wstęgi do budynku dokonali: wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk, prezydent Miasta Ruda Śląska, Andrzeja Stania, komendant główny Straży Granicznej, płk SG Leszek Elas oraz komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk SG Wojciech Skowronek. Po podniesieniu flagi państwowej odczytano zarządzenie o utworzeniu placówki, w miejsce zlikwidowanej jednostki w Zebrzydowicach i mianowaniu jej komendantem ppłk SG Dariusza Więcka. Dla uczestników ceremonii wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie".

Druga część uroczystości odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Miasta. Prezydent Andrzej Stania został odznaczony złotym medalem za zasługi dla Straży Granicznej, przyznanym przez ministra sprawa wewnętrznych i administracji, a Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej srebrnym medalem za długoletnią służbę w Straży Granicznej. Wręczono również nagrodę rzeczową st. chor. sztab. SG Andrzejowi Suchockiemu z Cieszyna, który podczas powodzi, pełniąc służbę z policjantem, uratował tonącego mężczyznę

O wyborze lokalizacji placówki zadecydowały doskonałe warunki lokalizacyjne i komunikacyjne. Ruda Śląska stanowi centrum ogromnej aglomeracji śląskiej tworzonej formalnie przez 14, a rzeczywiście przez 19 miast i powiatów.

Zadecydowały też zabiegi i przychylność władz miasta. Obecnie trwa procedura przekazania nieruchomości należącej do Rudy Śląskiej na rzecz Skarbu Państwa, a w następnym etapie - oddania jej w trwały zarząd Straży Granicznej. Do czasu jej zakończenia Śląski Oddział Straży Granicznej będzie użytkował budynek na podstawie umowy użyczenia.

Funkcjonariusze z rudzkiej placówki SG będą działali na obszarze nie tylko Śląska, ale całego kraju realizując wszystkie typowe działania profesjonalnej służby migracyjnej, m.in. kontrolującej legalność pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, prowadzącej wywiady środowiskowe, opiniującej wnioski składane przez cudzoziemców.

- To pierwsza służba o znaczeniu ponadregionalnym w Rudzie Śląskiej. Jestem pewien, że jej obecność na naszym terenie dodatkowo wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w mieście i regionie. Liczymy też na miejsca pracy dla mieszkańców - takie przekonanie wyraża prezydent Andrzej Stania.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto