Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28980 miejsce

Nowa płyta Izy Lach "Krzyk" - pop na światowym poziomie

Minęło kilka lat od debiutanckiej płyty Izy Lach, łódzkiej piosenkarki pop. I wreszcie jest nowy krążek. Nosi tytuł "Krzyk".

Okładka płyty "Krzyk" Izy Lach, fot. Piotr Balkus / Fot. Materiały artystyMuzyka pop w Polsce praktycznie nie istnieje i takie artystki jak Iza Lach, Ania Dąbrowska czy Ramona Rey ratują właściwie jej honor. Niszę pop szczelnie wypełniło dance i disco polo. Dlatego trzeba docenić, że ktoś jeszcze w tym pięknym kraju nad Wisłą tworzy takie dźwięki. Oczywiście gatunek ten jest jakoś tam pomieszany z innymi - na płycie Izy Lach jest dużo popu, ale i elektroniki, chill-outu, a nawet drum'n'bassu. Jednak to tylko doprawia smaku tej płycie.

Na pierwszy rzut ucha to album bardzo chwytliwy i przyjazny radiu. Bez przeszkód można by było pomieścić te dźwięki gdzieś w ramówce Trójki czy Radia Zet. Piosenki takie jak "Zatrzymaj czas", "G.I.C", albo "Chociaż raz", to bardzo energetyczne, przebojowe killerki, których pozazdrościć by mogła Ewa Farna a nawet Doda. Tak, większość utworów na "Krzyku" to kompozycje lekkie i przyjemne, ale na pewno nie łatwe i nie o niczym.

Niektóre kawałki wysmakowane, głębokie acz wciąż piosenkowe kompozycje, w których można usłyszeć echa Republiki (np. w "Iść stąd"). Wprawne ucho usłyszy, że czasami, pod tą lekką warstwą piosenkową kryje się "drugie dno", gdzie czasami zabrzmi gitara ("Futro"), czasami przewinie się ciemna nuta psychedelii ("Tylko mój").

Jakkolwiek porównania zawsze istnieją, to muszę przyznać, że płyta Izy Lach nie jest kopią Zachodu, a tego obawiałem się najbardziej. Trudno w dzisiejszym świecie globalnej wioski uniknąć wpływów z zewnątrz. Bo łatwo by było nagrać album kopiując pomysły Lady Gagi czy Nicki Minaj. Ale w sztuce nie chodzi o łatwość, a o szczerość. Szczerość wobec samego siebie. I u Izy ona jest. I to ona właśnie sprawia, że ta dziewczyna jest moim zdaniem największym skarbem wytwórni EMI.

Wszystkie z 13 piosenek są piękne na swój sposób. Czasami do mojego wnętrza docierają te wolniejsze, czasami te szybsze. Gdybym jednak miał wybierać między nimi, to z dwojga dobrego wybrałbym jednak tę energetyczniejszą stronę Izy. Wspomniane już "Zatrzymaj czas", "G.I.C" i "Chociaż raz", ale i np. "Nic więcej" mają w sobie bardzo pozytywną dawkę energii i jakąś taką bezczasowość (Anglicy mają na to dobre słowo: timeless). Zwłaszcza piosenka "Zatrzymaj czas" (która nomen omen zatrzymuje czas), jest moim nieskromnym zdaniem na tak samo wysokim poziomie jak piosenki Robyn, Royksopp, HIM, George'a Michaela, Katy B. W uszy rzuca się lovemetalowa, skandynawska elektronika (patrz np. "Tylko Mój", "Iść stąd", ale i inne), tyle że zamiast metalu mamy tutaj pop.

Ci którzy znają już trochę piosenki Izy wiedzą, że ma ona anielski, dziewczęcy, bezbronny głos (w bjorkowskich chórkach brzmi on nawet sexy). Z tej samej półki co głos Merlin Monroe (!) Ta sama wrażliwość, ten sam urok i uwodzicielskość. Zresztą piosenka "Czy pamiętasz", nagrana przy minimum instrumentów przywołuje trochę lata 40-te, 50-te i atmosferę zadymionych barów ze śpiewającymi artystkami.

Oceniając album "Krzyk" nie można nie wspomnieć o warstwie tekstowej. Na pierwszym albumie Iza walczyła z demonami rozstania ze swoim chłopakiem. Tamte teksty powstały gdy autorka miała 16 lat. Dzisiaj Iza jest już pełnoletnia i nieco inaczej - przynajmniej w swojej twórczości - patrzy na sprawy sercowe. Teksty na "Krzyku" to wciąż dialog, ale już bardziej próba przekonania tej drugiej strony że trzeba dać szansę miłości. Myślę, że "Krzyk" jest tym dla polskich nastolatek, czym kilka lat temu była w Stanach Zjednoczonych płyta Kelly Clarkson "My December". Przewodnik dla zakochanych i złamanych serc. Nie tylko zresztą nastoletnich. Popatrzmy na tekst do "Wydaje mi się": "Za późno już, wiem choćbym chciała nie zmienisz już się / mogę płakać i nie spać co noc / albo w piekło zamienić nasz dom" brzmi bardzo dojrzale, nieprawdaż? Może jeszcze jeden przykład kunsztu pisarskiego Lach, tak się składa że z tej samej piosenki": "Wydaje mi się, / że w twoich żyłach nie płynie już krew, / nie wiem co zastąpiło ci ją, / lecz zostałam wyssana z nią".

I jeszcze słowo o okładce - trochę zaskakująca, ciemna, przywołująca na myśl obraz Muncha pod tym samym tytułem. No i nazwa albumu: "Krzyk", która może zastanawiać i niepokoić. Jednak śledząc dokładnie teksty można odnaleźć klucze do tytułowego "Krzyku". Nie będę ich podawał. Poszukajcie ich sami.

Włączając płytę Izy, czy tę pierwszą, czy tę najnowszą, zawsze mam wrażenie jakbym wkraczał do świata Alicji w Krainie Czarów. Pełno tu tajemnych ścieżek i wabiących szeptów. Czarodziejka Iza oprowadza cię po swoim świecie, zabiera tam gdzie nie sięga wzrok. Pokazuje, że nie ma na tym świecie nic piękniejszego od muzyki.

Mógłbym długo pisać o tej płycie. Ale zamiast tego wolę ją po prostu włączyć i słuchać, płakać i tańczyć. Więc kończę recenzję.

Wszelkie informacje o nowej płycie na www.myspace.com/izalach i na facebooku artystki http://www.facebook.com/IzaLachMusic


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

JAGA
  • JAGA
  • 23.11.2011 13:36

CHYBA TĘ RECENZJĘ. zAWSZE SIE ZNAJDZIE SMERF MARUDA.

Komentarz został ukrytyrozwiń
lilith
  • lilith
  • 21.11.2011 14:53

przesłuchuje to coś i...ile zapłacono za tą recenzję? dziewczyna śpiewa jak 50 innych w Polsce, jak 50000 innych na świecie, banalne do bólu kompozycje wkurzają nijakością, wokal dziecka nie wywołuje nic, teksty też o niczym...przykre to wszystko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
forum porcys pozdrawia,pt.2
  • forum porcys pozdrawia,pt.2
  • 24.10.2011 13:45

"Ramona Rej" i wszystko jasne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rycerz okrągłego stołu
  • rycerz okrągłego stołu
  • 20.10.2011 20:31

forum porcys pozdrawia

Komentarz został ukrytyrozwiń
merlin
  • merlin
  • 20.10.2011 17:05

najgorsza recka ever

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.