Facebook Google+ Twitter

Nowa płyta Radiohead "już naprawdę niedaleko"

"Wiem, dawno się nie odzywaliśmy... pracowaliśmy przez tę chwilę nad nowym albumem...[ale to już naprawdę niedaleko..." – oznajmił Ed O'Brien, gitarzysta Radiohead, na stronie internetowej zespołu. Ile jeszcze najbardziej intrygujący zespół naszych czasów każe nam czekać na nową płytę?

Rzeczywiście, nie odzywają się od paru lat. W 2003 roku Thom York i spółka wydali swój ostatni album "Hail to The Thief". To już cztery lata temu. Tymczasem wielu wykonawców przed zapomnieniem nie uchroniło w dzisiejszych czasach nawet coroczne wydawanie nowych albumów. Ale Radiohead do takich nie należy. Wierne rzesze fanów cierpliwie czekają.

Oczekiwanie na nową płytę Radiogłowych miłośnikom twórczości grupy mogło umilić wydanie solowych dokonań Thoma Yorke'a, wokalisty i lidera zespołu. Wydawnictwo, swoją drogą świetne, nie zrekompensowało jednak wielu fanom braku nowych nagrań macierzystej formacji Yorke'a. Nie próżnował również gitarzysta Jonny Greenwood, zajmujący się komponowaniem utworów klasycznych.

Jednak nawet w czasie solowych skoków w bok członków grupy, Radiohead wciąż komponowało.Weszli do sali prób już w 2004 roku. Niedługo potem zapadła decyzja o przerwaniu pracy nad nowymi utworami. "Dlaczego nie możemy po prostu zostać w domach nie robiąc nic?"– powiedział w jednym z wywiadów Jonny Greenwood.

Członkowie zespołu z nowymi pomysłami wznowili nagrania w 2005 roku. Podjęli wtedy zaskakującą decyzję o zmianie producenta - tym razem w nagrywaniu pomagał im Mark Stent. Po chwili jednak powrócili do pracy z Nigelem Godrichem, znanym z produkcji ich poprzednich płyt.

W marcu roku 2007 muzycy oznajmili na swoim blogu, że przystąpili do miksowania materiału. Wcześniej, w 2006 roku zespół zaprezentował nowe utwory na trasie obejmującej Amerykę Północną i Europę. Koncertując na V Festiwal zaprezentowali aż 10 świeżych piosenek.

Niedawno w sieci pojawia się zapowiedź nowego albumu, złożona z dźwięków kilku piosenek mających się pojawić na nowej płycie. Nowy materiał można też usłyszeć na bootlegach z koncertów grupy. Jak zatem wypadają nowe piosenki?

Po przesłuchaniu ich koncertowych wersji nie mam wątpliwości - oto Radiohead w najlepszym wydaniu. Radiohead ze świetnymi, chwytliwymi piosenkami, których nie było zbyt wiele na "Hail To The Thief", nie rezygnujący jednak z psychodelicznego charakteru swojej muzyki. Radiohead poruszające. Radiohead w formie kompozytorskiej znanej nam z wybitnego "OK Computer".

Nowy materiał brzmi jak próba podsumowania dotychczasowych dokonań zespołu, wykorzystując rozwiązania z poprzednich albumów i równocześnie odkrywając je na nowo. Te piosenki mogłyby znaleźć się na "OK Computer", "The Bends" czy nawet "Kid A", lecz żadna z nich nie może być nazwana kopią jakiegokolwiek utworu z tych płyt.

Trudno jednak jednoznacznie wskazać utwory, które powinny się ukazać na longplayu. Najbardziej zwracają uwagę "Open Pick", "Down Is The New Up""Down Is The New Up" oraz "Go Slowly". Intrygujące jest "Arpeggi" nawiązujące do klimatów "Kid A".

Nie znamy na razie nazwy albumu, jego okładki czy daty wydania, jednak najprawdopodobniej wydawnictwo ukaże się na końcu 2007 lub początku 2008 roku. Fani zespołu z (narastającą) niecierpliwością czekają na pojawienie się nowego "długograja" Radiohead w sklepach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.08.2007 01:06

Thom YorkE, proszę. Swoją drogą album miał się ukazać jesienią tego roku, ale datę premiery przesunięto niedawno na rok przyszły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Czekaja, czekaja. W miedzyczasie Thom moglby wydac drugiego Erasera, bo tez byl swietny:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.