Facebook Google+ Twitter

Nowa Rzecznik Praw Obywatelskich o starych Polakach: najbiedniejsi w Europie

Na co dzień ludzie starsi są dyskryminowani, gorzej traktowani przez służbę zdrowia. Czy starsze pokolenie, jest tylko "ciężarem" dla tych młodszych i zabieganych? Oto co mówiła prof. Irena Lipowicz, od 21 lipca Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz (L) podczas konferencji prasowej. Pierwsze spotkanie pani Rzecznik z mediami poświęcone było sprawom związanym z problemami osób starszych. / Fot. PAP/ Jacek Turczyk- Chcę, abyśmy wyszli z pomocą do starszych ludzi, abyśmy traktowali starsze osoby jako pełnoprawnych obywateli, wiedząc jednocześnie, że mogą oni być nie w pełni sprawni - mówiła prof. Lipowicz.

Jednym z podstawowych priorytetów w działalności prof. Lipowicz ma być przestrzeganie oraz ochrona praw osób starszych. To reakcja na analizy spraw podejmowanych przez Biuro RPO, a także na trendy demograficzne i zmiany społeczne. Liczebność najwyższej grupy wiekowej stale wzrasta. Według prognoz GUS, do 2030 roku liczba osób w wieku 60+ wzrośnie z obecnych 7 mln do 10 mln. W chwili obecnej emeryci w Polsce należą do najbiedniejszych w całej UE. Prognoza przewiduje pogorszenie tej sytuacji do 2020r.

Do RPO stale dochodzą skargi dotyczące dyskryminacji osób starszych w państwie. - Już w
samym sposobie mówienia o tej grupie społecznej można wyczuć pewną dyskryminację - używamy słów emeryci, renciści, zamiast np. stypendyści - mówi RPO. Osoby starsze są gorzej traktowane przez służbę zdrowia - dodaje prof. Lipowicz. Zauważa również słabe zaangażowanie starszego pokolenia w działalność w organizacjach społecznych, udział w parlamencie i samorządzie terytorialnym.

Innym problemem jest polskie prawo i organizacja pąństwa. Dyskryminacja ze względu na wiek staje się coraz powszechniejszym problemem. Osoby starsze są wypychane z rynku pracy. Ustalone przed laty bariery wiekowe dotyczące zatrudnienia nie uwzględniają stosunkowo szybkiego wzrostu długości życia. Brak w tym wypadku odpowiedniej ewolucji w przepisach prawa.

RPO mówiła na konferencji o trudnościach z wzięciem kredytu przez osoby starsze. Emeryci nie dostaną również pieniędzy na rozwój swojej własnej spółki po przekroczeniu 60. roku życia. Dyskryminacja widoczna jest także w innych dziedzinach życia. Przykładem mogą być sklepy meblowe, w których brak wyposażenia dla osób nie w pełni sprawnych.

W swojej pracy profesor Lipowicz zamierza stale dążyć do identyfikacji obszarów dyskryminowanych. Jak mówi - krzywda osób starszych, jest krzywdą "cichą", o której się nie mówi, a ludzie starsi, są "cisi" w swoich żądaniach- Społeczeństwo musi zwrócić większą uwagę na sprawy jednostkowe - dodaje. Należy dostrzec w ludziach starszych partnerów społecznych, a nie wyłącznie "przedmiot opieki". Trzeba zachęcać ich do większej aktywności. W innych krajach UE, ludzie w podeszłym wieku pracują w "telefonach zaufania" dla osób w podobnym wieku - mówi Lipowicz.

Na pytanie dziennikarzy jak jeszcze zamierza poprawić istniejącą sytuację, Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiedziała, iż zamierza powołać zespół ekspercki, który zajmie się badaniem obecnie istniejących przepisów, oraz wprowadzeniem konkretnych zmian prawnych.

- Osoby starsze muszą też żądać swoich praw, a jeżeli będą miały z tym jakieś problemy, niech zgłoszą się do nas - podsumowała swoje wystąpienie prof. Teresa Lipowicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

jolanta
  • jolanta
  • 07.12.2010 13:05

pani rzecznik moją babcię oddano do domu opieki społecznej!!!!!majac dom dzieci i miała by zapewnioną opiekę!!ale nie możemy;przeskoczyć;biurokracji!!!!proszę o pomoc podam tel.czekam na pomoc!!!780220141

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przekazuję treść maila, jakiego otrzymałem od p. Marty Kukowskiej z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich:

Szanowny Panie Redaktorze,

w nawiązaniu do naszej wczorajszej rozmowy i komentarzy pod informacją o priorytetach nowej pani Rzecznik:

link

Wyjaśniam zamierzenia pani Profesor:

1. zespoły ekspercie i ich członkowie wspomagają każdego z kolejnych Rzeczników
Praw Obywatelskich,
2. członkami zespołów są wybitni znawcy i specjaliści,
3. pani Rzecznik planuje istotne zmniejszenie liczby zespołów, z 18 do najwyżej 5,
4. w najbliższym czasie powstaną dwa zespoły - pierwszy ds. praw osób starszych,
drugi praw osób niepełnosprawnych,
5. eksperci nie otrzymują stałych wynagrodzeń, a Biuro refunduje koszty podróży,
6. spotkania zespołów odbywają się raz na dwa miesiące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Rzecznik, obłuda i jeszcze raz obłuda. Jestem członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i wiem jak traktowany jest
stary człowiek. Sądy wyrzucają emerytów na bruk, gminy lekceważą w przyznawaniu lokali komunalnych. Pseudo właściciele po
odzyskaniu kamienicy, podnoszą czynsze nawet do 100 zł. za m2. Do Pani nie ma możliwości się dostać, bo jesteście niedostępni
dla" motłochu "więc po co to robienie wody z mózgu tym, którzy jeszcze Wam ufają. To Pani laicki urzędnik zbywa zainteresowanych
i według swojego humoru szybko się pozbywa. Mam na to dowód, nie jesteście dla nas, a nie wszyscy biedni to głupi, nie wszyscy głupi to biedni. Nie ogłupiajcie narodu, wystarczy obietnic, nie jesteśmy głupsi od Was.
Wanda Pradzioch

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeszcze jedne mamienie i tcze gadanie pani rzecznik sama juz ma byt zapewniony zapewne chce pomuc swoim kolesiom finansowo by mogli dorobic doskromnej pensji osobiscie niewirze wdobre intencje pani rzeczni so to groszki w popiele dodam tylko by ktos naprawde szczerze pomyslał otych obywatelach izałozył partie emerytow pod nazwom solidarni

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do każej pracy potrzebny jest fachowiec, który sam wykona określoną pracę. Tak obsadzane były etaty w II Rzeczypospolitej. To daje efekty. Tak dobierani byli ministrowie, wojewodowie. Piłsudski tak dobierał ludzi by własnymi rękoma potrafili wybierać gówna. Przedstawione propozycje są małostkowe. To potrafi wydumać każdy roztropniejszy maturzysta. Nie trzeba być profesorem by wydawać nie swoje pieniądze, na analizy.
Jestem dumny z tego, że doczekalem emerytury. Szkoda tylko, że w części np. tej najniższej we Francji wynoszącej 1000 euro.
Jakoś Pani RPO to jedynie zauważa ale nie ma pomysłu jak to zmienić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idąc za ciosem w sprawie nazewnictwa - będę apelowac do pani rzecznik o nie nazywanie nas - starych Polaków - starymi Polakami. Ładniej brzmiałoby jednak "Polacy młodzi inaczej", a może nawet "Teletubisie dojrzalsi"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto!
Ja osobiscie poczuję się niezwykle uszczesliwiona, jesli zaczną na mnie mówiec "stypendystka"! Zmieni to automatycznie moje mozliwosci: dostanę kredyt, o ktorym teraz wiadomo, że go nie spłace, kupię wygodne meble na dogodne raty, ktorych nie spłace itd.itd.
Atomatycznie - stypendysta zacznie brać czynny udział w zyciu społecznych oddalonym o nieosiągalna cene biletów kolejowych i samolotowych. Emeryt i rencista porusza sie bowiem na ogół w promieniu godzinnego marszu, kultywyjąc życie spoleczne w najbliższej kruchcie.
Zmiana nazwy - to jest własnie to, czego nam, emerytom trzeba!
Jak wiadomo z doswiadczeń w samej Ameryce, nazywanie murzynów "obywatelami pochodzenia afrykańskiego" natychmiast wybieliło im skórę i poprawiło żywot.
Dlatego absolutnie niezbedne jest powołanie zespołu eksperckiego , w którym znajomi królika dorobią sobie do stypendium.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Racja. Zespoły eksperckie miały już rozwiązać niejeden problem i z reguły kończyło się to kosztownym dla podatników biciem piany albo powstawały kuriozalne projekty, odległe od rzeczywistości (znam to z oświatowego podwórka).

"Już w samym sposobie mówienia o tej grupie społecznej można wyczuć pewną dyskryminację - używamy słów emeryci, renciści, zamiast np. stypendyści - mówi RPO."
Dalibóg, nie rozumiem, o co tu chodzi. Znów jakiś problem zastępczy? Wprowadźmy i w tej dziedzinie nowomowę, to na pewno pomoże starszym ludziom zmagać się z codziennością...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cyt. "Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiedziała, iż zamierza powołać zespół ekspercki, który zajmie się badaniem obecnie istniejących przepisów, oraz wprowadzeniem konkretnych zmian prawnych."

A zatem kolejna nie kompetentna osoba na tym stanowisku. Kolejny zespół ekspercki, następne badania, analizy, wyniki, wykresy, a z tym związane wydatki, (czyt. znów ktoś zarobi), kolejne sympozja, sesje,konferencje, kolejne terminy wdrożeń, zmiana prawa, ustawy, paragrafy, vacatio legis... Konkretów zero, nic, A przecież to są ludzie starsi. Każdy ich dzień - przepraszam za szczerość - ale może być ostatnim. RPO - aktualnie stanowisko beznadziejnie obsadzone niekompetentną osobą. Nawet do konferencji się nie przygotowała. Szkoda czasu i atłasu. Mogę się założyć, że po skończonej kadencji lub po latach sama odejdzie, a w tym zakresie nic nie będzie zrobione poza zwiększeniem wydatków (z budżetu państwa czyli z naszych kieszeni) na sprawy administracyjno-organizacyjne a Ona sama zapomni o tym problemie społecznym.

R;

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani RPO - chyba to będzie zbyt trudna praca dla tej Pani. Tak się wydaje na tym etapie czytania wywiadów z RPO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.