Facebook Google+ Twitter

Nowa ustawa hazardowa uchwalona

234 głosami "za" posłowie uchwalili w czwartkowy wieczór ustawę o grach i zakładach wzajemnych. Nowe prawo nakłada na zakłady bukmacherskie m.in. 50-procentowy podatek oraz stopniowo wycofuje możliwość gry na automatach o niskich wygranych.

Posłowie uchwalili nową ustawę o grach hazardowych / Fot. Grzegorz Franki19 listopada, podczas wieczornych głosowań w Sejmie, posłowie uchwalili ustawę o grach hazardowych. W głosowaniu wzięło udział 419 posłów: 234 było za, 8 przeciw, a 177 wstrzymało się od głosu.

Nowe przepisy zakazują urządzania gier na wszelkich automatach z elementem losowości poza kasynami oraz tworzenia wideoloterii. "Jednoręcy bandyci" mają zniknąć z salonów, sklepów i stacji benzynowych w przeciągu 5 lat. Wprowadzono limit lokalizacyjny dla kasyn gry, który dopuszcza jeden taki lokal na pełne 650 tys. mieszkańców województwa. W kasynie zaś nie będzie można wstawić więcej niż 70 automatów. Bardziej niż do tej pory ma też być egzekwowany zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych osób niepełnoletnich oraz skazanych za przestępstwo popełnione w związku z udziałem w takich grach.

Ponadto ustawa ogranicza możliwość reklamy hazardu, wprowadza koncesje na prowadzenie kasyn oraz znacznie podnosi obciążenia podatkowe tego biznesu. Po wejściu w życie ustawy, zakłady bukmacherskie obciążone będą 50-procentowym podatkiem, a nie jak do tej pory 10-procentowym. Ustawa o grach i zakładach wzajemnych ma też w większym stopniu przeciwdziałać uzależnieniu się obywateli od hazardu.

Ustawa trafi teraz do Senatu, który może wnieść do niej poprawki i wtedy ponownie będzie procedowana w Sejmie. Następnie zostania przedłożona do podpisu Prezydenta RP, który dziś ustami swojego rzecznika, ministra Pawła Wypycha zapowiedział, że ją podpisze. Lech Kaczyński stawia tylko jeden warunek: ustawa musi być zgodna z konstytucją.

Manifestacja branży hazardowej przed Sejmem w dniu 19.11.2009 / Fot. Grzegorz FrankiLudzie związani z branżą hazardową uważają, że nowe prawo spowoduje utratę pracy przez około 100 tys. ludzi oraz zmniejszy wpływy do budżetu państwa. W czasie, gdy posłowie w ekspresowym tempie pracowali nad rządowym i poselskim projektem ustawy, przed Sejmem protestowali pracownicy oraz właściciele salonów gier i zakładów bukmacherskich. Swój sprzeciw wyrazili także w petycji przekazanej premierowi Donaldowi Tuskowi.

Szybkie zmiany prawa w zakresie rynku gier i zakładów wzajemnych są pokłosiem tzw. afery hazardowej, która wybuchła we wrześniu tego roku. Ustawa obowiązywać będzie od 1 stycznia 2010 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

tak zgadzam się z panią Idą
podam prosty wzór

1). 0 maszyn * 50% to jakby ktoś nie zauważył to nadal będzie 0 ( jestem związany akurat z tą branża i wiem że w mieście w którym pracuje jest dużo takich maszyn a na dzień dzisiejszy traci prace co najmniej 5 osób z firmy w której ja jestem ) zobaczymy co się będzie działo od 1 stycznia )

2). 180 euro podatku zryczałtowanego * 0 to też jest 0

3). więc co do pierwszej wypowiedzi na dzień dzisiejszy mój pracodawca z tego co ja wiem musiał zamknąć 75% lokali to mu daje 75% mniej kasy niż wcześniej ( kasyna nie założy bo nikt nie będzie jeździł do kasyna żeby grać na maszynach o niskich wygranych tylko żeby grać na maszynach o dużych wygranych ) a opłaty zostały te same więc jeśli nie dostanie koncesji na następny rok to pracę straci licząc tak na oko od 30% do 60% pracowników w jego firmie i to czeka całą branżę związaną z tymi maszynami a jak mu się wyczerpie koncesja jaką ma teraz na te kilka punktów to ja też idę na bruk więc rząd po raz kolejny wywalił ludzi na bruk i stracił kasę z tytułu branży hazardowej
Jedno mnie ciekawi za co utrzymamy armię skoro 1,5 mld złotych które szło do skarbu państwa teraz będzie brakowało na normalne funkcjonowanie państwa ( a jak się nie mylę to nasz premier w tamtym roku zastanawiał się jak znaleźć brakujące kilkadziesiąt milionów złotych na załatanie dziury budżetowej w roku 2009r. więc teraz będzie się zastanawiał jak znaleźć 1,5 mld złotych na załatanie dziury budżetowej w 2010r.)
Jak dla mnie nasz premier jest zwykłym oszustem robi zasłonę dymną likwiduje miejsca pracy naraża skarb państwa na ogromne straty a za rok będzie startował do wyborów prezydenckich i narobi jeszcze większego bajzlu jako prezydent RP

4). i dlatego podniesieni podatków nic nie daje ( jedna z zasad przedsiębiorczości mówi " czym tańszy towar tym więcej klientów " no i na szczęście to jest prawda a więc zamiast likwidować w sposób bezmyślny działalność dzięki której państwo ma 1,5 mld złotych rocznie. Ograniczmy je do punktów w których można grać a nie w każdym małym sklepiku a w brach będą musiały powstać przybudówki w których by stały takie maszyny ( koszt przybudówki na przełomie lat jest opłacalny ) i sprawa rozwiązana

5). jeśli chodzi o to żeby fiskus miał narzędzia do pracy aby łapać przestępców podatkowych to jest też na to sposób monitoring w takich punktach obowiązkowy ( pracodawca i pracownik nie muszą znać imion i nazwisk klientów za to muszą mieć nagrania z okresu 3 lat ze swojego punktu i dzięki temu będzie można sprawdzić czy dana osoba faktycznie wygrała na tych maszynach czy też w kulki leci )

i na koniec jak powiadają "Wilk syty i owca cała"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tej pory wpływy do budzetu z tytułu gier na automatach to ponad 1,5 mld rocznie ( byl 45% podatek od wysokiego hazardu i 180 euro/ miesiąc od kazdej maszyny niskohazardowej), po obecnej nowelizacji zabraknie tych wpływów, salony gier na automatach przestana istniec... link

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 za szybkość

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszna uwaga Pani Livio: w internecie hazard zostaje, nie można go będzie jednak reklamować w innych mediach i miejscach. Zresztą, czy zakazanie go byłoby wykonalne, skuteczne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z zakładami w internecie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie napisany tekst. No i szybko !!

Zastanawia mnie jedna rzecz " Ludzie związani z branżą hazardową uważają, że nowe prawo spowoduje utratę pracy przez około 100 tys. ludzi oraz zmniejszy wpływy do budżetu państwa." A ustawa przewiduje 50% podatek... To o co chodzi z tym zmniejszeniem wpływów do budżetu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.