Facebook Google+ Twitter

Nowa ustawa ma chronić weteranów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-03 07:45

Po pięciu latach obecności w Iraku, Polska zamierza uregulować status tych spośród 15 tysięcy żołnierzy, którzy wrócili do kraju psychicznie lub fizycznie okaleczeni - pisze "Dziennik". Do Sejmu trafił projekt ustawy, która w zamyśle jej autorów ma zrewolucjonizować system opieki państwa nad żołnierzami poszkodowanymi na wojnie.

Jednak zdaniem kombatantów projekt tylko w niewielkim stopniu rozwiąże ich problemy - zauważa gazeta.
Psychiatra Jan Wilk ocenia, że w Polsce może być nawet półtora tysiąca osób, które odczuwają dolegliwości w życiu psychicznym z powodu wojen, a więc tak zwany zespół PTSD. Problem dotyczy nie tylko żołnierzy, dotyka też całe rodziny. Chorzy cierpią na depresje, alkoholizm, zażywają narkotyki, zaburzenia snu. Większość jest agresywna, inni wycofują się z życia.

Państwo, które wysyła żołnierzy na wojnę, nie potrafi zadbać o nich po powrocie - zauważa Dziennik. Według obowiązujących obecnie przepisów, nie mogą oni liczyć na pokrycie kosztów całkowitego leczenia. Projekt ustawy o służbie wojskowej przygotowany w MON, który trafił właśnie do sejmu, ma to zmienić. Jednak zdaniem posłów, którzy wkrótce się nim zajmą i samych kombatantów zrobi to tylko częściowo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.