Facebook Google+ Twitter

Nowa ustawa ma umożliwić tani wykup mieszkań lokatorskich

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-02-17 07:27

Projekt noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umożliwi wykup po cenie nominalnej mieszkań lokatorskich na pełną własność. Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła wczoraj sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej w tej sprawie.

fot. Piotr Jasiczek, Gazeta PoznańskaChodzi o ponad 700 tys. mieszkań w Polsce. Ich ceny zostaną wyznaczone na podstawie wartości mieszkania przed denominacją i obniżone o wartość spłat dokonanych przez lokatorów i budżet państwa na rzecz spółdzielni.

Pełna własność ma oznaczać, że właściciel będzie mógł swobodnie dysponować swoją nieruchomością. Posiadanie księgi wieczystej da mu m. in. możliwość ustanowienia hipoteki.

- Celem projektu jest przywrócenie właściwych relacji między członkami spółdzielni mieszkaniowych a ich zarządami. Drugim celem jest wprowadzenie elementu konkurencji w zarządzaniu mieniem komunalnym - wyjaśnia poseł Łukasz Zbonikowski (PiS).

Projekt noweli zakłada, że po złożeniu wniosku przez członka spółdzielni, który posiada prawa lokatorskie do lokalu, spółdzielnia będzie zobowiązana przekształcić go w pełną własność.

- Nowa ustawa umożliwi wykup za kilkaset złotych - mówi posłanka Lidia Staroń (PO). Obecnie cena wykupienia 50-metrowego mieszkania waha się od 12 do 22 tysięcy złotych. Zależy od miasta, wysokości wkładu mieszkaniowego i wyceny rzeczoznawcy.

Projekt zakłada też, że spółdzielnie mieszkaniowe bądą kontrolowane przez niezależnych biegłych rewidentów, którzy działają przy Ministerstwie Budownictwa.

- Do tej pory nie było żadnej instancji kontrolnej poza spółdzielnią. Wszystko odbywało się w ramach rozstrzygnięć wewnątrz spółdzielni - tłumaczy Zbonikowski.

Członkowie spółdzielni będą mieć też prawo do wglądu w regulaminy, statuty i inne dokumenty spółdzielni. Natomiast zarząd spółdzielni, w wypadku niewywiązywania się z zapisów ustawy, będzie podlegał karze grzywny lub ograniczenia wolności.

(ani) - Dziennik Łódzki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.