Facebook Google+ Twitter

Nowa ustawa recyklingowa wymaga dopracowania

Rząd przyjął projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przepisy mają uszczelnić system oraz zmniejszyć szarą strefę rynku. Kilka kwestii należy jednak dopracować.

Przepisy z zakresu gospodarowania odpadami opakowaniowymi i poużytkowymi obowiązują w Polsce od ponad ośmiu lat. Mimo tego, duża część przedsiębiorców nie realizuje wynikających z tego zobowiązań. Obserwowane są również nieprawidłowości w zakresie rozliczania odzysku i recyklingu opakowań. Dodatkowym problemem jest także szara strefa rynku. Firmy nie wpisują się do odpowiedniego rejestru i nie wiadomo, czy wprowadzają na rynek opakowania. W skutek tego powstaje zjawisko nieuczciwej konkurencji.

Jako główny cel opracowywanych zmian w ustawie, wymienia się uszczelnienie systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi w świetle realizacji nałożonych na Polskę zobowiązań wynikających z Dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 20 grudnia 1994 roku. Nowy projekt zakłada zwolnienia dla firm wprowadzających niewielkie ilości opakowań na rynek krajowy, przy jednoczesnym zaostrzeniu przepisów wobec firm nie realizujących ustawowych obowiązków - kary nawet do 500 000 złotych.

Nowe propozycje zawierają dużo pozytywnych kwestii. System zakłada objęcie rejestrem firm wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach ale tym samym nie będzie tak obciążał przedsiębiorców jak do tej pory. Rejestr będzie elementem bazy danych o produktach, opakowaniach i gospodarce odpadami. Całe szczęście, że projekt nie przewiduje wprowadzenia dodatkowych obowiązków sprawozdawczych, które i tak są już skomplikowane i złożone- mówi Marek Osik, wiceprezes Polskiej Grupy Recyklingu PROEKO.

Szereg pozytywnych zmian dotyczyć także będzie organizacji odzysku. Będą one miały obowiązek rejestracji w EMAS oraz będą musiały przeznaczać 5% swoich przychodów na edukację ekologiczną. Torby foliowe natomiast, zostaną obciążone urzędową opłatą recyklingową, co ma zapobiec ich nadmiernemu zużywaniu.

Niepokojącą kwestią, jest chęć usunięcia tzw. „nadwyżki recyklingowej” oraz obawa przed terminem wejścia ustawy w życie. Ważne aby ustawa obowiązywała od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego. W ten sposób uniknie się takiego chaosu jak po wprowadzeniu poprzednich przepisów.

Obecnie firmy mogą zrobić nadwyżkę recyklingową do wykorzystania w następnym roku lub kolejnych latach. Jest to dobre, ponieważ przy dobrej koniunkturze i sprzedaży, firmy mogą sobie pozwolić na robienie zapasów. Jej brak może spowodować większe opłaty karne. Wydawać się nam może, że wprowadziliśmy na rynek X towarów w opakowaniach, a potem po konsolidacji wyniku sprzedaży wychodzi, że sprzedaliśmy X+1000 i za tę dodatkową ilość będziemy musieli zapłacić karę. Rząd powinien to jeszcze przemyśleć- dodaje Osik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.