Facebook Google+ Twitter

Nowa wersja Gnome już dostępna

Ukazała się oficjalna stabilna wersja środowiska graficznego GNOME 2.20. Najnowsze wydanie wprowadza wiele nowych funkcji oraz poprawek.

Nowa wersja środowiska w pełnej okazałości / Fot. GnomeGNOME 2.20 jest najnowszym wydaniem popularnego środowiska graficznego dostosowanym pod systemy uniksowe. Twórcy środowiska skupiają się głównie na prostocie oraz wygodzie obsługi, dostarczając wszystkich narzędzi, jakich użytkownik spodziewa się po nowoczesnym środowisku. Jedną z najbardziej zauważalnych zmian w nowej wersji środowiska jest poprawienie pisowni od prawa do lewa, umożliwiając efektywne wykorzystywanie oprogramowania przez użytkowników posługujących się językiem arabskim oraz hebrajskim.

Zintegrowany ze środowiskiem klient poczty - Evolution doczekał się możliwości minimalizacji do zasobnika systemu (wraz z powiadomieniem o nowej poczcie). Dodano także specjalną wtyczkę do robienia kopii zapasowej poczty znajdującej się w komputerze. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być dodanie możliwości przypomnienia użytkownikowi o dołączeniu załącznika do wysyłanej wiadomości, jeżeli w treści maila użyliśmy sformułowania „załącznik" (lub pochodne).

W znacznym stopniu poprawiono stabilność oraz szybkość działania przeglądarki plików graficznych - Eye of GNOME. Program wzbogacił się również o możliwość odczytywania danych w formacie XMP. Przeglądarka dokumentów dla biurka GNOME - Evince została wzbogacona o funkcje uzupełnienia formularzy zapisanych w formacie PDF, a także druk tych dokumentów z uzupełnioną treścią. Programiści nie zapomnieli również o poprawieniu szybkości wczytywania dokumentów, które do tej pory było powolne i często krytykowana przez użytkowników.

Użytkowników laptopów z całą pewnością ucieszy poprawienie menadżera zużycia baterii zawartego w GNOME. Informacje o stanie baterii są zapisywane na bieżąco dla danego profilu, dzięki czemu uzyskano lepszy miernik pozostałego czasu pracy. Zmiany dotykają również deweloperów środowiska dzięki wsparciu dla nowego zestawu widgetów GTK+, ulepszonym narzędziom przeznaczonym dla programistów oraz nowej stronie poświęconej dokumentacji platformy GNOME.

Wprowadzono także kilka mniej znaczących zmian. Czcionki, tło, motyw, menu i paski narzędziowe zostały połączone w jeden spójny panel kontrolny. Poza tym poprawiono koloryzowanie składni w domyślnym edytorze tekstu - Gedit oraz zmieniono system pomocy (Yelp).

Pierwszymi dystrybucjami Linuksa, które wykorzystają najnowszą wersję środowiska, będą: Ubuntu 7.10, OpenSuse 10.3 oraz Mandriva 2008.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

KK
  • KK
  • 27.04.2012 00:20

Dzisiaj nastąpiło moje definitywne pożegnanie z Ubuntu. To darmowe siano w postaci Ubuntu 12.04 zniechęciło mnie na dobre. Unity może wk..wić do szpiku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydałaby się jakaś niezależna recenzja Ubuntu 7.10 bo echo niesie sprzeczne wieści ... jedni porażeni jakością dokonują downgrade do 7.04 inni zachwyceni cudami ... czyli porażeni Compizem ... to jak jest z nowym ubuntu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tak KDE i Kubuntu rulez :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ho ho, nie poznaje koleżanki : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Używam Tymek, a co? :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucy -- używasz linuxa? : >

Asen -- z linuxem ; ]

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za tekst, choc za gnomem nie przepadam. Wole Fluxboksa :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja się cieszę +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.