Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8939 miejsce

Nowa Zelandia będzie mieć nową flagę? Obecna przypomina czasy kolonialne

Premier Nowej Zelandii, John Key już po raz trzeci zachował stanowisko szefa rządu i zapowiedział ogólnonarodowe referendum w sprawie zmiany flagi państwowej. Obecna symbolika przypomina czasy kolonialne i zapomina o Maorysach.

Premier Nowej Zelandii John Key; 20.06.2014. Autor: Chuck Hagel (http://www.flickr.com/photos/secdef/14279145729/) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], undefined licencja: CC3.0 / Fot. Chuck HagelPremier Nowej Zelandii John Key obwieścił, że ogólnonarodowe referendum w sprawie zmiany obecnej flagi państwowej odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym roku. "Chciałbym tego dokonać w 2015 roku. Oczywiście jestem wielkim zwolennikiem tej zmiany i myślę, że jest wiele mocnych argumentów na jej korzyść." - TV.NZ cytuje nowozelandzkiego premiera - "Chcemy projektu, który mówi "Nowa Zelandia", czy to wyszyty na plecaku podróżującego Kiwi [Nowozelandczyka - przyp. aut.] pod barem w Chorwacji, na maszcie przed ONZ, lub łopocząc w Wellington, na szczycie Ula [The Beehive, siedziba rządu NZ - przyp. art.] każdego pracującego dnia."

Prawo stanowi, że flaga może być zmieniona przez większość parlamentarną, ale premier utrzymuje, iż jest to decyzja wszystkich Kiwi. John Key, lider centroprawicowej Partii Narodowej powiedział już wcześniej, że wolałby nową z widniejącą Silver Fern [Srebrna Paproć, symbol NZ - przyp.aut.] na czarnym tle. Tym samym zniknąłby Union Jack, czyli flaga Wielkiej Brytanii, która przypomina tylko o czasach kolonialnych.

Silver Fern - Flaga Srebrnej Paproci, proponowana flaga Nowej Zelandii. Autor: Bamse (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) lub GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], undefined / Fot. BamseKluby sportowe, jak nowozelandzcy rugbiści All Blacks już używają symboliki Srebrnej paproci. Key twierdzi, że dzięki temu sportowcy są natychmiast rozpoznawani jako reprezentujący Nową Zelandię, w ten sam sposób, jak liść klonu jest oczywistym symbolem Kanadyjczyków.

Obecnie flaga przypomina symbolikę państwa australijskiego. Po raz pierwszy pojawiła się w 1869 roku i formalnie została przyjęta w 1902 roku. Jej zwolennicy twierdzą, że Nowozelandczycy walczyli i ginęli w tych barwach od pokoleń, a zmiana będzie dyshonorem dla ich pamięci.

Debata nad zmianą flagi trwa od lat 60. XX wieku. i jest w zasadzie niezależna od polityki kolejnych rządów. Wśród argumentów przemawiających na rzecz zmiany wskazuje się pominięcie i brak jakichkolwiek odniesień do rdzennych mieszkańców wysp, czyli Maorysów.

Propozycja nowej flagi Nowej Zelandii aut. Kyle Lockwood. Autor: User:Transparent 6lue, based on the design by Kyle Lockwood (a.k.a. User:Nzflag.info). CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], undefined / Fot. User:Transparent 6lue, based on the design by Kyle Lockwood (a.k.a. User:Nzflag.info)Key, który zdecydowanie wygrał trzecią kadencję, sprzyja utrzymywaniu więzi z monarchią brytyjską, mimo poparcia dla nowej flagi.

Badania sondażowe przedstawiają dość umiarkowane zdanie społeczeństwa Nowej Zelandii w kwestii zmiany flagi. Na przestrzeni lat nie zauważono wyraźniejszych dążeń do stanowienia nowej symboliki państwowej. Zarazem wciąż przybywa zwolenników zmiany.źródła: TV.NZ
Guardian

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.