Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18455 miejsce

Nowa Zelandia - kraina białych, długich obłoków

Są na ziemi miejsca olśniewające pięknem i mozaiką krajobrazu. Wspaniałe wybrzeże z szerokimi plażami, domki z widokiem na morze. Są także ludzie - sympatyczni i otwarci. Wszystko to spotkać można na drugim końcu świata - w Nowej Zelandii.

Nowa Zelandia - kraina białych długich obłoków. / Fot. Wikimedia Commons/ Fot. http:/ikimedia Commons/ Fot./upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/Auckland_Skyline.jpgNowa Zelandia to wiecznie zielone drzewa kauri, plantacje owoców kiwi, nowoczesne kosmopolityczne miasta zamieszkane przez Kiwi (jak nazywają siebie Nowozelandczycy) i tradycyjne owcze farmy. Oprócz tego, to także odrębny świat roślin i zwierząt, z prehistoryczną hatterią i
nielotnym ptakiem... kiwi – symbolem kraju.

Ze względu na ewolucyjną przeszłość, flora i fauna Nowej Zelandii obejmuje cały szereg archaicznych i egzotycznych gatunków. Prawie wszystkie tutejsze owady, to gatunki niespotykane nigdzie indziej. Spośród zwierząt na szczególną uwagę zasługują:

- tuatara – gatunek jaszczurki, który przetrwał od epoki dinozaurów, tj. ok. 200 mln lat
- kea – gatunek papugi, gnieżdżącej się w szczelinach skalnych Papuga kea. / Fot. Wikimedia Commons/ Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Kea-edit3.jpg

Stosunkowo łatwo zobaczyć takie zwierzęta jak albatrosy, pingwiny, wieloryby, foki, delfiny, kaszaloty. W kraju żyje spory odsetek wszystkich zagrożonych gatunków ptaków i podejmuje się niezliczone działania, żeby je zachować i zwiększyć ich liczebność. Należy do nich mięsożerna kakapo, jedyna nielotna papuga na świecie. Prawdziwym świętem stał się rok 2002, kiedy pierwsza wykarmiona ludzką ręką papuga zrobiła to, co powinny robić wszystkie ptaki: zniosła jajo i wychowała młode.

Kiwi. / Fot. Wikimedia Commons/ Fot.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5c/Kiwifugl.jpg"Ptak nocy” – tak inaczej określany jest nielotny ptak kiwi. Nie posiada skrzydeł i ogona, ale ma za to bardzo silne, krótkie nogi i długi dziób, na którego końcu znajdują się otwory nosowe. Ciało pokrywają pojedyncze pióra przypominające sierść o brązowej lub szarobrązowej barwie. Dzień spędzają w norze wygrzebanej w ziemi pośród zarośli. Nocą wychodzą na poszukiwanie pożywienia. Swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu krzykowi, jaki wydaje samiec.

Największą atrakcję Nowej Zelandii stanowi Rotorua. Miasto stało się sławne ze względu na gejzery, gorące źródła i bulgocące błota. Ich niesamowity widok przywołuje na myśl piekło. Stąpa się bowiem po niepewnym, wulkanicznym gruncie, a zapach siarkowodoru, uderza w nozdrza przybyszów tuż po przyjeździe. Widok, który można tutaj zaobserwować w pełni to rehabilituje. Sam George Bernard Shaw, który odwiedził Rotorua w 1934 r., miał porównać to miejsce do Hadesu, z którego - na szczęście - powrócił.

Rdzenną ludnością kraju są Maorysi, inaczej określani jako Tangata Whenua (mieszkańcy tej ziemi). Ponieważ Maorysi wywodzą się z plemion Polinezji, mają własne obyczaje i odrębny styl życia. Podczas wizyty trzeba pamiętać o zdjęciu butów i tradycyjnym maoryskim powitaniu – hongi – pocieraniu nosami, które jest wyrazem przyjaźni. Charakterystyczne i niezwykle trafne są również Maoryskie przysłowia.

Nowozelandczycy są narodem stosunkowo małomównym. Kiedy już otworzą usta, mówią bardzo szybko, wyrzucając z siebie na jednym oddechu dużo więcej słów niż inne nacje anglojęzyczne. Żywe poczucie humoru to ważna cecha narodowego charakteru. Nowozelandczycy są również niezwykle pomysłowi, chętni do zabawy, obdarzeni wyobraźnią i pogodnym usposobieniem.

Nowa Zelandia – nazywana przez Maorysów Aotearoa, czyli "krainą długich białych obłoków" to prawdziwy raj na ziemi. Odległy, dla wielu nieodkryty i pełny tajemnic. Ale właśnie dla takich miejsc warto żyć i marzyć o podróżach. Takich, które zdarzają się tylko raz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

matipry
  • matipry
  • 28.01.2011 18:26

simanko ziomki fajny artykulek

Komentarz został ukrytyrozwiń
natalka mokrzycka
  • natalka mokrzycka
  • 28.01.2011 18:24

dziewczyny z mojej klasy leca na ciebie ja tam sie w tobie nie kocham tak jak te idiotki tylko w tym ciachu
z gory

Komentarz został ukrytyrozwiń
wiktor kolodzejczyk
  • wiktor kolodzejczyk
  • 28.01.2011 18:20

ta gdyby hannah montana byla polka to tez by na ciebie tomek leciala ps.wtedy powodzenia z tym jej liamem

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki serdeczne...i pozdrowionka;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

to wielka szkoda, że tak mało czasu człowiek ma na podróże, nawet gdyby całe życie poświecić na objeżdżanie świata to i tak pięknych miejsc jest tyle, że trzeba by mieć co najmniej dwa życia:) dla Ciebie plus za artykuł i życzenia wielu ciekawych podróży

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego tylko raz - ponieważ na świecie jest zbyt wiele pięknych miejsc, aby po raz drugi wracać do tego samego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

a dlaczego niby jakaś podróż może zdarzyć sie tylko raz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akademia Świętokrzyska w Kielcach ;-)...a swoją drogą pozdrowionka dla wszystkich absolwentów tejże uczelni...mam nadzieję, że kampus uczelniany rusza już niebawem;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomek, gdzie kończyłeś Geo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.