Facebook Google+ Twitter

Nowe autobusy na warszawskich drogach

Nowe przegubowce mają zostać wyposażone w klimatyzację, monitoring, biletomaty i fotele z tapicerką, z wizerunkiem kolumny Zygmunta. Wczoraj została podpisana umowa na zakup łącznie 42 pojazdów - informuje "Życie Warszawy".

Wnętrze niskopodłogowego autobusu Solaris Urbino. / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Solaris_Urbino_wnetrze.jpg&filetimestamp=20091004135321)Pierwsze nowe autobusy mają pojawić się przed końcem października, a wszystkie będą jeździły po warszawskich ulicach do końca roku.

Nowe niskopodłogowe zostaną pomalowane według innego wzoru niż obecnie. Oprócz stołecznych barw - żółtej i czerwonej - nad oknami pojawią się też czarne pasy. Od tej pory wszystkie autobusy będą malowane w ten sposób. Podobnie będą wyglądały również 183 tramwaje Swing, które niebawem zawitają na warszawskich torowiskach.

Umowa na zakup nowych 42 przegubowych Solarisów została wczoraj podpisana przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz i prezesa Miejskich Zakładów Autobusowych Mieczysława Magierskiego. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 56 mln zł.

- Polski producent Solaris dostał ten kontrakt „z wolnej ręki” (to rozszerzenie umowy z MZA, z 2008 roku, na którą pozwala prawo zamówień publicznych). Operacja jest znana w branży jako "deal w MZA". W zamian za to zlecenie, polski producent nie protestował, kiedy niemiecki MAN wygrał warszawski przetarg na 70 przegubowców za 118 mln zł - pisze Życie Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Meten Inc.
  • Meten Inc.
  • 07.09.2010 16:14

Czarny pas jest ładny - obecnie ma je Michalczeski w MANach - tyle, że to przedłużenie szyby i dzięki temu wygląda nowocześnie.
Żółty i czerwony już jest zbyt nudny....tak samo jak jest za dużo autobusów jednej marki...obecnie Solarisów.
Poza tym zaciekawiło mnie jedno:

''Operacja jest znana w branży jako "deal w MZA". W zamian za to zlecenie, polski producent nie protestował, kiedy niemiecki MAN wygrał warszawski przetarg na 70 przegubowców za 118 mln zł- pisze Życie Warszawy. ''

hmm, łaskę robi Solaris, że nie oprotestował przetargu?
MAN zaproponował 118 mln zł a Solaris chyba 135 mln za 70 autobusów w leasingu.
Więc logicznym wyborem jest MAN, ile autobusów jeszcze można dokupić za różnice...
Najwięcej Solarisów się zamawia do Warszawy od 2001 roku z całej Polski i dzięki temu stali się wielkim producentem, który ma kasę, aby wejść w braże tramwajów, a tu jeszcze im mało.
Ja bym na miejscu MZA i ZTM olał Solarisa i kupował inne autobusy.
Inna sprawa, że np. okrągłe diody w niektórych Solariach są b. ładne (jak w Scani) i do tego proporcjonalne górne z zdolnymi, bo w MANie już nie bardzo...
Tak czy siak warto, aby były rożne autobusy.
Ciekawie się zrobiło jak PKS wygrał przetarg i kupił Scanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alfons Zgrzebniok
  • Alfons Zgrzebniok
  • 02.09.2010 14:23

I skąd ten czarny pas? Z jakiej racji on?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Walenty Fojkis
  • Walenty Fojkis
  • 02.09.2010 14:21

Ciekawe czy będą tak samo płonąć jak poprzednie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.