Facebook Google+ Twitter

Nowe dolary nie do podrobienia

Najczęściej fałszowany za granicą banknot amerykański zyskał nowe zabezpieczenie. Choć nowe 100 dolarów niewiele różni się wyglądem od starego, ma być nie do podrobienia.

Nowa studolarówkę zaprezentowali 21 kwietnia, prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke i minister skarbu Timothy Geithner. Nie zmieniła ona szczególnie swojego dotychczasowego wyglądu. Z jednej strony widnieje na nim Benjamin Franklin, z drugiej Independence Hall. Nowymi elementami zabezpieczenia są niebieski pasek, mający dawać specjalne efekty wizualne pod różnym kątem ustawienia, dzięki technologii 3D, więcej znaków wodnych oraz zmieniający kolor rysunek. A wszystko to "żeby być o krok przed fałszerzami" jak twierdzi minister skarbu.

Nowy banknot zacząć ma swoją karierę w lutym 2011 roku, jako ostatni poddany modernizacji. Zmodyfikowane bowiem zostały już 5-, 10- i 50- dolarówki. Dwie trzecie wszystkich banknotów studolarowych kursuje poza granicami USA, przez co są najczęściej fałszowanym amerykańskim nominałem. W samych Stanach ulubienicą fałszerzy jest dwudziestodolarówka.

Źródła:
http://www.tvp.info/informacje/biznes/
http://www.dziennik.pl/gospodarka/
http://gospodarka.gazeta.pl/
http://biznes.onet.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.