Facebook Google+ Twitter

Nowe domeny już dostępne. Końcówką adresu może być każdy wyraz!

Od niedzieli możemy rejestrować domeny z dowolnymi końcówkami, np. www.alama.kota. Firmy boją się, że zmodyfikowane adresy zagrożą ich marce i przysporzą dodatkowych kosztów.

Dowolny wyraz i kombinacja wyrazów może stać się teraz domena internetową / Fot. Martin Correns, CC 3.0, GNU 1.2Światowa organizacja dysponująca adresami i domenami internetowymi (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) rozszerzyła liczbę dostępnych końcówek - czytamy w Rzeczpospolitej (nr 10 z 2012 r.). Dotychczas funkcjonujące domeny najwyższego poziomu typu TLD (np. com, net, org) i domeny związane z państwem pochodzenia (np. pl, uk, ru) będą funkcjonowały obok końcówek, którymi mogą być dowolne wyrazy (bazujące na znakach z alfabetów łacińskiego, chińskiego, arabskiego).

Według rzeczniczki patentowej Marty Koremby, nowe rozwiązanie otwiera możliwość uzyskiwania przez poszczególne firmy przewagi konkurencyjnej. Podmiot, który będzie właścicielem np. domeny najwyższego rzędu ze słowem "bank", będzie mógł sprzedawać domeny drugiego poziomu innym podmiotom, albo też pozostawić sobie na wyłączność możliwość korzystania z adresu z daną końcówką.

Na zagrożenia wynikające z nowego sposobu nadawania adresów internetowych wskazuje Marta Wach, prawnik w jednej z warszawskich kancelarii. Domeny odpowiadające nazwom znanych marek, mogą zostać wykupione przez nieuprawnione podmioty. ICANN przewiduje wprawdzie procedury temu zapobiegające w postaci możliwości sprzeciwu, ale są to działania długoterminowe i generujące koszty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ktoś
  • ktoś
  • 30.01.2012 20:09

Rafal, alez to przeciez taka tylko drobnostka...
Nie ma jak ludzie majacy znikome pojecie o domenach zaczynaja sie rozpisywac w prasie... Pismaki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuje informacji, że przeciętnego Kowalskiego nie będzie stać na taką domenę najwyższego stopnia. Chyba, że ma pod ręką 190 tys dolarów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.