Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2017 miejsce

Nowe dowody osobiste od 1 marca. Brak adresu zameldowania to jedna ze zmian

Od 1 marca zmieniają się dowody osobiste. Nowy dokument nie będzie zawierał adresu zameldowania, informacji o kolorze oczu i wzroście, a także skanu podpisu jego właściciela.

 / Fot. MSWNa nowym dokumencie pojawią się dwie fotografie, teraz jest tylko jedna. Zdjęcie będzie takie samo, jakie obowiązuje obecnie w paszporcie. Musi ono być aktualne i może być zrobione najwyżej pół roku przed złożeniem wniosku.

Największą zmianą, która może przysporzyć wiele problemów jest nie umieszczanie adresu zamieszkania w dowodzie. "Brak adresu w dowodzie niesie to plusy i minusy. Przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu. Są jednak instytucje, które wymagają potwierdzenia miejsca zamieszkania i tu mogą pojawić się problemy. Mówiło się o bankach, ale mamy informacje, że nie będą wymagały urzędowego zaświadczenia o meldunku, a wystarczy oświadczenie klienta. A jak będzie, to życie pokaże" - informuje Barbara Obara, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kielcach. I dodaje: "Mamy już telefony od pracodawców, że nie wyobrażają sobie zatrudnienia osoby, która nie ma wpisanego meldunku w dowodzie".

Zobacz także: Hawaje, plaża, a może Wieliczka? Sprawdź, gdzie Polacy chcieliby wziąć ślub

Posiadaczy nowych dowodów osobistych problemy mogą spotkać w opiece społecznej, biurach pracy i wielu innych urzędach, które nie mają dostępu do bazy PESEL. Prawdopodobnie osoby takie będą zmuszone nosić ze sobą urzędowe zaświadczenie o miejscu zamieszkania, które jednak jest ważne tylko 3 miesiące. "Niektóre instytucje mogą żądać zostawienia oryginału, a tylko jeden egzemplarz wydajemy za darmo. Za każdy następny mieszkaniec musi zapłacić 17 złotych" - wyjaśnia Obara.

Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do terminu podanego w nich. Nowe dokumenty będą wydawane na 10 lat, tylko dzieci do 5 roku życia będą je otrzymywać na 5 lat. Osoby, które skończyły 65 lat utracą przywilej otrzymania bezterminowego dokumentu. Tak jak do tej pory dowód osobisty wyrobimy za darmo.

Zobacz też: Veturilo wraca na stołeczne ulice. Z miejskich rowerów warszawiacy będą mogli korzystać od 1 marca

Wniosek o dowód będzie można złożyć w każdym urzędzie gminy, tam też odebrać dokument.

Źródło:AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

E, tam. Wczoraj wymieniłem dowód na "nowy". Kiedy będę wymieniał po raz kolejny, to już pewnie trzeba będzie ściągać specjalną aplikację z sieci, albo wszczepią jakieś świństwo za ucho i tyle. Póki co, urzędy wciąż mają jakieś problemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znowu zmiana z dobrego na gorsze. Właśnie jestem przed wymianą dowodu osobistego... Niestety!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.