Facebook Google+ Twitter

Nowe filmy o Powstaniu Warszawskim

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-11-12 22:14

Dwa scenariusze wygrały konkurs na film fabularny o Powstaniu Warszawskim. Pierwszy – „1944: Warszawa” – jest autorstwa Krzysztofa Steckiego i Tomasza Zatwarnickiego, zaś drugi – „Ostatnia niedziela” - Dariusza Gajewskiego i Przemysława Nowakowskiego.

„1944: Warszawa” to historia działań powstańczych od momentu wybuchu Powstania aż do ostatnich walk. Bohaterowie to m.in. dziecko-powstaniec, które zginęło na Starówce; para młodych ludzi, którzy biorą ślub podczas powstania, a 10 minut po ślubie ruszają do walki; powstańcza łączniczka Basia i jej siostra volksdeutschka, zakochana w niemieckim lotniku; targany wątpliwościami niemiecki żołnierz Johann, którego przeraża tragedia ginących warszawiaków i obracanego w gruzy miasta. Jury oceniło, że ten scenariusz łączy „w wysmakowany artystycznie sposób wielki obraz historii z ludzkimi osobistymi dramatami”. 

Natomiast „Ostatnia niedziela” skupia się tylko na jednym dniu powstania. 13 sierpnia 1944 roku był jednym z najtragiczniejszych dni walk. Według scenariusza to wtedy spotykają się „Romeo” i łączniczka „Akme”. Oboje przez przypadek razem wychodzą z kościoła, gdzie ich przyjaciele wzięli ślub i zostają omyłkowo uznani przez zgromadzonych za młode małżeństwo. Między „Romeo” i „Akme” rodzi się uczucie, które pomaga im przetrwać. Jury oceniło, że dwoje zakochanych wydobywa towarzyszącą powstaniu euforię wolności, marzenie o lepszym świecie. 

Władze stolicy mają dofinansować obie produkcje. Urząd Miasta przekaże na ten cel 6 mln zł. 

AR (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Im dalej po wojnie, tym narasta pytanie - na ile ludzie, którzy nie przeżyli Powstania W. napiszą scenariusz "prawdziwy"?
Owszem, niektorzy opisują w scenariuszach wydarzenia sprzed setek lat i są to przeboje kinowe. Ale na ile taki przebój odpowiada prawdzie, a na ile został wymyślony i osadzony w czasie? I jak to wygląda? Twórca wpada na pomysł szczegółowy (np. o milości), a potem szuka tła, np. okupacja, stan wojenny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.