Facebook Google+ Twitter

Nowe gdańskie Muzeum Morskie na ukończeniu

Nowy obiekt muzeum, zbudowany niemal w jeden rok, kosztem około 10 mln euro, ma być otwarty według planów przed Euro 2012 roku. W większości środki pozyskano z funduszy europejskich, trzech państw: Norwegii, Liechtensteinu i Islandii.

 / Fot. w24Od początku transformacji ustrojowej w Polsce buduje się najczęściej i bodaj najwięcej różnych pomników. Pomińmy jakich i komu, bądź czemu poświęconych. Równocześnie burzy się pomniki postawione w PRL. Koszty jednych i drugich czynności są duże, czasem większe przy burzeniu niż stawianiu nowych. Żeby było jasne – nie jestem przeciwny pomnikom. Sprzeciwiam się czasem ich burzeniu.

Podobnie jak wiele nowych pomników pnie się co roku w górę, także wyrastają tu i ówdzie muzea. Oczywiście, ze względu na cenę – buduje się ich mniej niż posągów, obelisków, czy płyt pamiątkowych. Z tego też powodu stać na taką inwestycję tylko najbogatsze miasta. W bogatym Gdańsku na ukończeniu jest budowa nowego obiektu Centralnego Muzeum Morskiego. Obiekt Muzeum Morskiego staje w malowniczym miejscu nad Motławą, w sąsiedztwie słynnego historycznego "Żurawia". Ten wspaniały Ośrodek Kultury Morskiej będzie prezentować europejską historię morską. Jego otwarcie ma nastąpić w kwietniu 2012 roku - przed rozpoczęciem Euro 2012.

Z planowanym terminem otwarcia muzeum nie powinno być problemów. Prace budowlane są bardzo zaawansowane - w około 99 procentach. Wkrótce rozpoczną się niezbędne odbiory techniczne, a po ich zakończeniu, pracownicy muzeum podejmą urządzanie we wnętrzach, wystaw – przy czym znaczna część ekspozycji jest już gotowa.

W Ośrodku Kultury Morskiej powstanie blisko 60 stanowisk multimedialnych, na których można będzie zapoznać się z zasadami kierowania statkiem (w tym podstawami astronomii i nawigacji), budową statku, pracą w porcie, życiem codziennym na morzu (pokazane będą m.in. stroje marynarzy i piratów) oraz archeologią podwodną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.