Facebook Google+ Twitter

Nowe Horyzonty 2011 już od 21 lipca we Wrocławiu

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe horyzonty" we Wrocławiu, już po raz jedenasty pokaże filmy niszowe, wykraczające poza granice komercyjnego kina. W tym roku jak zwykle nie zabraknie premier, wybitnych artystów oraz atrakcji dla widzów, którzy poszukują czegoś więcej niż efekty specjalne. Impreza rozpoczyna się już 21 lipca we Wrocławiu.

"I'm from Barcelona" podczas występu w czasie 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty / Fot. Stanisław Skowron/domena publicznaPierwszy festiwal odbył się w 2001 roku w Sanoku. Jego pomysłodawcą był Roman Gutek. Kolejne edycje imprezy odbywały się w latach 2002-2005 w Cieszynie oraz Czeskim Cieszynie. Natomiast od 2006 roku festiwal odbywa się we Wrocławiu. Założeniem organizatorów jest promocja oraz eksponowanie kina niekonwencjonalnego i bezkompromisowego. Fani efektów specjalnych oraz hollywoodzkich gwiazd nie znajdą tu wiele dla siebie. Za to publiczność ceniąca niszową rozrywkę, lubiąca oryginalny język, szukająca ciekawych inspiracji oraz nowych przeżyć, z pewnością będzie usatysfakcjonowana.

W tym roku filmy zaprezentowane zostaną w następujących kategoriach:

Sekcja konkursowa:
- Międzynarodowy Konkurs Nowe horyzonty
- Międzynarodowy Konkurs Filmy o sztuce
- Konkurs Nowe Filmy Polskie
- Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe
- Konkurs Europejskie Debiuty Krótkometrażowe

Pozostałe sekcje:
- Panorama
- Trzecie oko
- Dokumenty, eseje
- Nocne szaleństwo: Round Midnight
- Norwegia bez granic
- Czerwone westerny
- Za różową kurtyną
- Retrospektywy (Werner Nekes, Mariusz Wilczyński, Andrzej Munk, Jack Smith, Bruno Dumont, Terry Gilliam)

Więcej informacji na temat poszczególnych sekcji oraz program 11. edycji festiwalu.

Podczas imprezy nie zabraknie filmów cenionych reżyserów, takich jak Pedro Almodóvar, Denis Cote czy Asghar Farhadi. Hitem tegorocznego przeglądu może okazać się nagrodzony na Berlinale obraz "Koń turyński" Belli Tara. Publiczność zapewne kojarzy również "The Sleeping Beauty" Catherin Breillat czy "Curling", którego autorem jest Denis Cote. Podczas festiwalu dojdzie także do polskiej premiery irańskiego filmu "Nader i Simin, Separacja" Farhadiego, który dostał główną nagrodę na ostatnim Berlinale. Interesujący się nowoczesnymi technologiami, również znajdą coś dla siebie. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć film w technologii 3D. Będzie to dzieło Wima Wendersa poświęcone Pinie Bausch, niemieckiej choreografce i tancerce. Szczególne zainteresowanie audytorium może także wzbudzić cykl "Za różową kurtyną". Jest to przegląd nurtu kina erotycznego, który powstał w latach 60. ubiegłego wieku w Japonii i cieszy się tam dużą popularności. Na festiwalu będziemy mogli zobaczyć 430 filmów, w tym aż 250 polskich premier.

11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe horyzonty" to także różne wydarzenia towarzyszące - wystawy, instalacje, spektakle, koncerty, wykłady oraz wszelakie warsztaty. To wszystko sprawia, że wrocławski przegląd jest największym festiwalem tego typu w Polsce. Wiele osób uważa go także za najważniejsze filmowe wydarzenie w centralnej Europie.

Przed wyjazdem warto także zapoznać się z obiektami festiwalowymi oraz bazą noclegową.

Axel Willner znany również jako The Field podczas występu w czasie 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty / Fot. Stanisław Skowron/domena publicznaOrganizatorzy jak zwykle zadbali także o zagospodarowania czasu audytorium, w przerwach między filmami. Publiczność będzie mogła skorzystać między innymi z kawiarni festiwalowej, usytuowanej w Parku Staromiejskim przy Teatrze Lalek i na scenie letniej teatru. Kawiarenka będzie czynna każdego dnia od 9 do 22. Kolejną atrakcją będzie plaża festiwalowa na Placu Solnym. Będzie można napić się tam kawy czy też zimnych napojów. Plaża będzie czynna codziennie od 10 do 20. Prawdziwym hitem wśród widowni może okazać się jednak festiwalowa wypożyczalnia rowerów. Organizuje ją dziennik "Metro". Będzie ona czynna w dniach 22-31 lipca. Wypożyczenie i zwrot rowerów możliwy będzie przy Teatrze Lalek, w kinie Helios bądź przy Multikinie Arkady Wrocławskie. Pojazdy można zwrócić do każdego z tych trzech miejsc. Wypożyczalnie będą otwarte od 9 do 22 (rowery muszą być zwrócone jeszcze tego samego dnia, najpóźniej do godz. 22).

Dodatkowe informacje na oficjalnej stronie festiwalu.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.