Facebook Google+ Twitter

Nowe horyzonty nie zostały jeszcze odkryte. Sonda New Horizons kontynuuje swoją misję

14 lipca o godzinie 13.49 sonda New Horizons dokonała historycznego przelotu nad Plutonem. To jednak nie koniec i obiekt leci dalej, by badać Pas Kuipera.

 / Fot. NASA/JHUAPL/SwRIMisja sondy New Horizons nie zakończyła się. Mało tego, obiekt ciągle przesyła na Ziemię informacje z przelotu i będzie to robił co najmniej przez kolejne kilkanaście miesięcy. Sonda zebrała tak dużą liczbę danych o Plutonie, że ich przesłanie zajmie dużo czasu. Wszystko z powodu odległości i prędkości transferu, który wynosi tylko 2 kilobity na sekundę. Próbnik zebrał 50 GB danych, do centrum NASA dotarło dopiero 2 proc. - donosi Space.com.

Co dalej? Naukowcy chcą, by sonda badała Pas Kuipera. Wytypowali już dwa potencjalne obiekty badań. Oznaczono je jako: 2014 MU69 i 2014 PN70. Znajdują się około 1,6 mld za Plutonem, który z kolei odległy jest o 4,8 mld kilometrów od Ziemi. Drugi przelot po Plutonie mógłby nastąpić w 2019 r.

Czytaj także: Naukowcy odkryli planetę bliźniaczą Ziemi. Kepler-452b okrąża swoją gwiazdę w 385 dni


Decyzja, który z obiektów stanie się kolejnym celem sondy New Horizons zapadnie wkrótce. Tej jesieni muszą zostać włączone silniki, by zminimalizować zużycie paliwa w dalszym toku lotu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.