Facebook Google+ Twitter

Nowe kino rosyjskie na Bródnie

Po raz kolejny warszawskie kino Świt w ramach projektu „Bródno kocha kino” zaprasza na przegląd kinematografii rosyjskiej. Tym razem uwaga organizatorów skupiła się na filmach rosyjskich z ostatnich pięciu lat.

 / Fot. Materiały własneRosyjska kinematografia już od lat należy do ścisłej światowej czołówki, co roku praktycznie zaskakując nas nowymi doskonałymi filmami, które zdobywają uznanie na wielu międzynarodowych festiwalach.

Kino „Świt” postanowiło 2-6 III 2011 r. zorganizować przegląd filmowy „Nowe kino rosyjskie”, który przybliży kinomanom to, co działo się w kinie rosyjskim ostatnich lat. Na przeglądzie zobaczymy przede wszystkim wielką różnorodność tego kina, zarówno pod względem formy, jak i prezentowanej problematyki. Z jednej strony będą to mroczne, pełne okrucieństwa filmy bez ogródek portretujące demoralizację społeczną i pokazujące najbardziej ciemne strony współczesnej Rosji, która nie może sobie poradzić z upadkiem Związku Radzieckiego i spuścizną, która po nim postała, głównie w mentalności ludzi.

Jeden z najbardziej przytłaczających obrazów Rosji, choć zdaniem wielu jest on / Fot. Materiały prasowe i tak bardzo złagodzony, znajdziemy w filmie najciekawszego obecnie reżysera rosyjskiego młodego pokolenia Aleksieja Bałabanowa. Jego „Ładunek 200” to skondensowana wizja piekła na ziemi we współczesnych rosyjskich realiach. W sposób łagodniejszy podobną tematykę porusza Aleksiej Mizgiriew, który w swym filmie „Słowo jak kamień” przygląda się najciemniejszym stronom życia w Moskwie – skorumpowana policja, prostytucja, handel żywym towarem.

Inne spojrzenie na spuściznę po komunizmie prezentują wyciszony film Wiery Storożewej „Podróż ze zwierzętami domowymi” czy „Pełen odech” Walerego Pendrakowskiego. Z drugiej strony, całkiem inne symboliczne kino w duchu Andrieja Tarkowskiego pokazuje Andriej Zwiagincew w swoim „Wygnaniu”, filmie wyróżniającym się nieprzeciętnym wysublimowaniem plastycznym.

Na zakończenie przeglądu zobaczymy najnowszy film Aleksandra Sokurowa - mistrza rosyjskiej kinematografii, reżysera o światowej sławie, który za swój bardzo autorski film „Faust” otrzymał główne wyróżnienie „Złotego Lwa” na ostatnim Festiwalu Filmowym w Wenecji. Przed każdym filmem wygłoszona zostanie krótka prelekcja autorstwa Mikołaja Wojciechowskego, jednego z założycieli ruchu DKF-ów w Polsce, wybitnego znawcy kina rosyjskiego. Plan przeglądu na stronie: kinorosja.waw.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Blety: normalny - 12 zł, ulgowy – 10 zł.
Karnet: 60 zł

A pamiętam kiedyś obejrzałem tam "Urgę" Michałkowa (bo) wejście było niebiletowane...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.