Facebook Google+ Twitter

Nowe metody zwalczania piractwa internetowego

Strach padł na internautów nielegalnie udostępniających w sieci oprogramowanie, filmy czy muzykę - wydawcy nie liczą już na policję i zaczynają tępić piractwo na własną rękę.

Fot. ilustracyjna / Fot. wikimedia commons, CCJak informuje serwis dziennik.pl wydawcy pokrzywdzeni przez piratów zamierzają samodzielnie dochodzić swoich praw - wyszukują internetowych piratów z pomocą wyspecjalizowanych informatyków, następnie składają w sądzie doniesienie o popełnieniu danego przestępstwa i starają się doprowadzić do ukarania złodzieja.

Jak mówi dziennikowi.pl Mariusz Kaczmarek - szef Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej - nie ma sensu czekać, aż problem rozwiąże policja. Samodzielne działania przynoszą zdecydowanie lepsze efekty. Dzięki takim działaniom trwa już postępowanie w sprawie kilkudziesięciu piratów.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

rtt
  • rtt
  • 31.08.2010 21:36

na tylkolegalnie.pl jest dużo akcji policji dotyczących piractwa :/ sam się zdziwiłem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach, no tak, zapomniałem dodać, że jeszcze do niedawna pisano programy wyłącznie z myślą o zastosowaniu w systemach Microsoftu, no ale to przecież akurat wszyscy wiedza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Strach padł na piratów!" - pusty śmiech mnie ogarnia. Tzw. "piratów" średnio raz na kilka tygodni straszy się "przełomem" w walce z piractwem właśnie. Jakie są tego skutki? Co najwyżej odwrotne do zamierzonych, bo np. ja nie mogłem po 2 dniach użytkowania przeinstalować trialowej wersji pewnego programu (odinstalowanie było konieczne), bo jest zabezpieczony przed ponowną instalacją. A piratów ściągających filmy i "krakujących" programy i na masową skalę zwalczyć nie można, ze względu na społeczną akceptację takich zachowań, dlatego co najwyżej raz na jakiś czas karzą kogoś dla przykładu (np. odsiebie.com), tak to działa.

Tymczasem żeby rozwiązać problem fałszerstwa informatycznego, bo tak to trzeba nazwać, potrzeba kampanii społecznej uświadamiającej, że za produkt trzeba płacić i przede wszystkim promującej open-source. Potrzeba też kolejnych ustępstw ze strony twórców oprogramowania, "kolejnych", bo akurat z ich strony widać, ze sprawy idą w dobrym kierunku: wersje testowe, lekko okrojone wersje programów (np. antywirusów) za darmo lub za symboliczną opłatą, wspomniany już przeze mnie open source.

Tak samo wiele osób ściąga muzykę w mp-trójkach i nie chce kupować płyty nie ze złej woli, tylko dlatego, że plastikowy krążek jest już przeżytkiem takim samym, jakim 10 lat temu była kaseta z taśmą. Na szczęście rozwijają się możliwości zakupu dóbr chronionych prawem autorskim - bo również i filmów, gazet, książek - w formie elektronicznej, dzięki czemu autor i wydawca otrzymują zapłatę, mogą sprzedawać bezpośrednio, a więc i marża "dilera" odpadnie, a oszczędność plastiku i papieru pomogą w dalszym obniżeniu ceny, jak również wyjdą na dobre środowisku naturalnemu. Poza tym, jeśli chodzi o muzykę, mamy coraz więcej internetowych, profilowanych stacji radiowych (Tuba, Miastomuzyki,LastFM), więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"wydawcy nie liczą już na policję" - i bardzo dobrze, nigdy nie można na nich liczyć kiedy są potrzebni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.