Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27967 miejsce

Nowe miejsca pracy dla niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej

Współautorzy: Adam Podgórski

Dzisiaj przed południem w Rudzie Śląskiej otwarty został kolejny zakład aktywności zawodowej. Zatrudnienie w nim znalazło 27 niepełnosprawnych. Będą pracować w szwalni, a jednocześnie stale się rehabilitować i podnosić swoje kwalifikacje.

W dniu otwarcia zakładu w pracy "przeszkadzali" tylko dziennikarze / Fot. Grzegorz FrankiW poniedziałkowe przedpołudnie w Rudzie Śląskiej odbyła się uroczystość otwarcia drugiego już zakładu aktywności zawodowej (ZAZ) w tym mieście. Organizatorem nowego miejsca pracy i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych jest samorząd miejski. Zakład Usług Szwalniczych utworzony został na terenie szpitala, w dzielnicy Bielszowice, gdzie z powodzeniem od kilku lat działa ZAZ świadczący z kolei usługi pralnicze.

W nowej szwalni zatrudnienie znalazło 27 osób w różnym stopniu niepełnosprawnych fizycznie, które pracować będą na dwie zmiany, a przerwy poświęcą na rehabilitację zdrowotną. Miasto wydało na uruchomienie tego zakładu prawie 3 mln. zł., z czego 2/3 tej kwoty pozyskało ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Widać, że Ruda Śląska jest miastem przyjaznym osobomPosłanka Danuta Pietraszewska, poseł Marek Plura i prezydent Andrzej Stania dokonali przecięcia tradycyjnej wstęgi / Fot. Grzegorz Franki niepełnosprawnym nie tylko od święta- chwaliła rudzki samorząd przemawiając w czasie uroczystości posłanka Danuta Pietraszewska. Obecny na otwarciu przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, poseł Marek Plura, mówił o znaczeniu pracy w życiu ludzi zmagających się na co dzień z różnymi dysfunkcjami: - Praca osoby niepełnosprawnej jest drogą do jej samodzielności i aktywności społecznej, przeobraża tę osobę z petenta opieki społecznej w pełnoprawnego obywatela i podatnika. Przecinając wraz z posłami tradycyjną wstęgę, prezydent Andrzej Stania zapewnił, że to nie koniec działań miasta na rzecz tej grupy mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.03.2010 16:00

Tak to prawda, że dla niepełnosprawnych są tylko i wyłącznie oferty pracy fizycznej. Przykładem tego jest PI-ON. W ofercie pracy tylko ekspedientki lub pomoc w magazynie. Świadomość społeczeństwa to niepełnosprawny = ograniczony w szerokim tego słowa znaczeniu. Najwyższa pora to zmienić.
W policji ok. 5% pracowników to niepełnosprawni. Jednak zawarta z PFRON umowa nie jest przestrzegana. Niepełnosprawny ma zapewnione cale stanowisko pracy od PFRON tj. meble, komputer drukarkę itp.. jednak to wyposażenie często znajduje się w zupełnie innym pomieszczeniu niż pracuje niepełnosprawny. Również 7 godzin pracy oraz dodatkowy urlop rehabilitacyjny, nie jest mile dostrzegany w tej instytucji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam ,że nic tak nie łączy jak OTWARTE SPOŁECZEŃSTWO, W TYM RYNEK PRACY. Np w Holandii mnóstwo niepełnosprawnych wykonuje najprostsze prace, sprząta, itp i nie ma z tym problemu. Na Zachodzie niepełnosprawni pracują bo nie opłaca się ich NIE ZATRUDNIAĆ, TAK JEST W WIĘKSZOŚCI KRAJÓW UE. po prostu kary za nie zatrudnianie takich osób są duże i nieodwołalne. system refundacji działa na początku procesu zatrudnienia, kiedy ktoś się np uczy swej pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie wiadomości cieszą. Bardzo dobra inicjatywa Rudy Śląskiej, ale równocześnie zgadzam się z p. Agnieszką M.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Agnieszką M, ale równocześnie przyklaskuję inicjatywie Rudy Śląskiej.
Oczywiście, najlepiej byłoby by każdy niepełnosprawny, zdolny do pracy, posiadał prace odpowiednią do jego umiejętności.
Bo na razie daleko jest od ideału.
Szkoda, że wciąż jest za mało systemowych formalnych zachęt dla przedsiębiorców.Niestety rynkiem pracy rządzi pieniądz i trzeba firmy materialnie zachęcić do zatrudniania niepełnosprawnych. To rola państwa. Poza tym wciąż jest za mało akcji propagujących zatrudnianie takich osób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko masz rację - jednak jaką masz radę, gdzie i jak mogłyby pracować, uczyć się ? Sama pewnie zdajesz sobie sprawę jak bardzo trudno jest udowodnić osobie niepełnosprawnej , osobą pełnosprawnym, co potrafi, niestety według myślenia osób zajmujących się kadrami - osoba niepełnosprawna więcej kosztuję jako pracownik a może mniej... Oczywiście jest to nie prawda, ale niestety takie myślenie jest....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.03.2010 17:20

Dobrze, że są takie zakłady aktywności zawodowej. Jednak uważam, że takie zawody jak szwaczka, tynkarz, itd nie każdego niepełnosprawnego satysfakcjonują. Są osoby np: niesprawne ruchowo, a intelektualnie sprawne i tego rodzaju propozycje niekoniecznie są dla nich pocieszeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wieki plus+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze ,że ktoś daję tym ludziom szansę .Do krajów takich jak Niemcy ,czy Włochy jeszcze trzeba dużo nadrobić .

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ plus, jak zawsze profesjonalnie. Dla tych ludzi najważniejsze jest to że są potrzebni, i że mogą odciążyć trochę rodzinę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Możliwość pracy zawodowej- to dlaczego tak wielu ludzi jest bezrobotnych albo żyje w biedzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.