Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18146 miejsce

Nowe możliwości dla pracowników polskich szpitali

W ramach programu MEDIREN personel medyczny ma szansę wyjechać do pracy za granicę, zachowując zatrudnienie w polskiej placówce medycznej.

Wyjazdy do czasowej pracy za granicę bez utraty zatrudnienia w Polsce. / Fot. MEDIRENCoraz więcej pracowników polskiej służby zdrowia decyduje się na wyjazd do pracy za granicę. Legalne zatrudnienie w UE można zyskać dzięki uznawalności dyplomów oraz kwalifikacji zawodowych. Kuszą oczywiście wyższe zarobki oraz znacznie lepsze warunki pracy.

W grupie wyjeżdżających są reprezentanci różnych profesji, przede wszystkim pielęgniarki i pielęgniarze, lekarze, fizjoterapeuci czy opiekunowie medyczni. Spoglądając do statystyk, m.in. publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, odnosi się wrażenie, że nie mamy jeszcze do czynienia z masowym problemem migracji, niemniej jednak odpływ białego personelu to nie lada problem dla służby zdrowia, głównie z uwagi na strategiczne znaczenie tej grupy zawodowej w społeczeństwie.

Czy można zatem ograniczyć skutki emigracji personelu medycznego, a jednocześnie nie zamykać zupełnie drogi do lepszych zarobków i możliwości zdobywania doświadczenia za granicą?

Może czas na kompromis?

Na znaczące podwyżki pensji, pielęgniarki raczej nie mają co liczyć. Stąd też zapewne najczęściej pojawia się u nich chęć wyjazdu do zagranicznych placówek, gdzie wynagrodzenie jest znacznie wyższe. Z drugiej strony taki wyjazd, organizowany samodzielnie czy też przez agencję, najczęściej wiąże się z koniecznością rezygnacji z pracy w Polsce. Nie każdy może pozwolić sobie na emigrację na stałe, nie zawsze jest pewne, czy praca zgodna z kwalifikacjami się znajdzie. Na rynku pojawiło się jednak nowe rozwiązanie, które można uznać za kompromisowe, bowiem umożliwia legalny wyjazd do pracy z zachowaniem zatrudnienia w kraju.

Jak wyjechać i zachować umowę o pracę w kraju?

Sposobem na częściowe rozwiązanie problemu emigracji białego personelu może okazać delegowanie w ramach programu MEDIREN. Pracownik ma szansę wyjechać do pracy w zawodzie za granicę, zachowując przy tym zatrudnienie w kraju. Cały czas posiada więc umowę o pracę u swojego pierwotnego pracodawcy, który oddelegowuje go do innej placówki medycznej w UE.

Czy pracownik na tym zyska?

Pracownik wyjeżdżający do pracy w zagranicznej placówce medycznej może przede wszystkim znacznie więcej zarobić niż w Polsce. Zgodnie z prawem przysługuje mu wynagrodzenie nie mniejsze niż minimalna wartość pensji niż jego zagranicznym kolegom po fachu, pracującym na tym samym stanowisku. Do tego dochodzi również możliwość podniesienia kwalifikacji czy poznanie nowoczesnego sprzętu medycznego.

Jak to działa?

Szpital delegujący personel do pracy za granicę w ramach programu MEDIREN również może skorzystać z umowy partnerskiej z zagraniczną placówką medyczną. Są to nie tylko korzyści finansowe, lecz przede wszystkim kadrowe. Wyjazdy tego rodzaju odbywają się w systemie wahadłowym. Kiedy 4 pielęgniarki w danej placówce zdecydują się na oddelegowanie, np. na 3 miesiące w przeciągu roku, wówczas pierwsza z nich wyjeżdża, a 3 pozostałe pracują nadal w Polsce. Po powrocie pierwszej pracownicy, wyjeżdża kolejna itd. W czasie nieobecności oddelegowanego personelu, placówka medyczna może np. zatrudnić nowego pracownika.

Delegowanie zamiast wyjazdów na stałe

Program MEDIREN okazuje się alternatywą dla samodzielnych wyjazdów w poszukiwaniu pracy czy też agencji zatrudnienia. Personel medyczny może liczyć na legalną, bezpieczną pracę, zachowując jednocześnie umowę o pracę w Polsce. Dodatkowo zarówno pracownicy, jak i placówki mają zapewnione całkowite wsparcie prawne, administracyjne czy organizacyjne w zakresie delegowania do krajów Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej http://www.mediren.eu/pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.