Facebook Google+ Twitter

Nowe muzeum Fundacji Guggenheima powstanie w Helsinkach

Po rocznych konsultacjach 10 stycznia br. Fundacja Salomona Guggenheima przedstawiła projekt budowy nowego muzeum w Helsinkach.

Nowojorskie Muzeum Guggenheim / Fot. Wallygva, CC3.0Wstępnie ustalono, iż siedziba muzeum znajdować się będzie w południowej części portu stolicy Finlandii. W tej chwili administracja fundacji oczekuje zgody władz miejskich na rozpoczęcie prac, które poprzedzone będą wielkim międzynarodowym konkursem architektonicznym na siedzibę muzeum. Każde nowe muzeum Guggenheima jest wielkim wydarzeniem w dziedzinie architektury na skalę światową.

Fundacja posiada już muzea w Nowym Yorku, Las Vegas, Bilbao, Berlinie, Wenecji, Wilnie, Bukareszcie, Guadalajarze i niemal na ukończeniu w Abu Dhabi (otwarcie przewidziano na 2013).

Burmistrz stolicy Finlandii, Jussi Pajunen zaznaczył - informuje rfi.fr - iż muzeum Guggenheima "wzmocni pozycję Helsinek jako nordyckiej stolicy kulturalnej i przyciągnie większą liczbę turystów z Finlandii, Skandynawii, Rosji, państw bałtyckich i innych krajów świata".

Muzeum w Helsinkach ma kosztować 140 milionów euro. Ekspozycje muzealne będą głownie nakierowane na architekturę, rysunek i sztukę finlandzką. Zakłada się także, że będzie to centrum innowacyjnego program pedagogicznego oraz miejsce nowych rozwiązań wystawienniczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.