Facebook Google+ Twitter

Nowe nadzieje na pokonanie cukrzycy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-06 18:14

Przyczyną cukrzycy zarówno u dzieci jak i dorosłych mogą być znane wirusy, podają naukowcy. Odkrycie to daje nowe nadzieje na pokonanie tej nieuleczalnej dziś choroby.

Brytyjscy naukowcy obserwowali enterowirusy, często wywołujące biegunkę i nudności. Szczególnie dokładnie badano ich obecność w trzustce, której nieprawidłowe funkcjonowanie jest bezpośrednią przyczyną cukrzycy.

Ślady wirusów wykryto u ponad połowy dzieci z cukrzycą typu pierwszego; u dzieci zdrowych objawów infekcji nie zaobserwowano prawie w ogóle. Podobne wyniki uzyskano przy badaniu dorosłych cierpiących na znacznie częściej występującą cukrzycę typu drugiego.

Zdaniem ekspertów, odkrycie to potwierdza istniejącą od kilkudziesięciu lat hipotezę o wirusowym podłożu tej choroby. Brytyjscy naukowcy chcą teraz rozpocząć pracę nad antwirusuową szczepionką, która może okazać się kluczową bronią w walce z cukrzycą.

Publikację naukowców z Uniwersytetu Medycznego Peninsula oraz uniwersytetów Brighton i Glasgow zamieszcza magazyn "Diabetologia".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.