Facebook Google+ Twitter

Nowe oblicza sztuki dziennikarskiej?

Portal sustainablejournalism.org poinformował, iż długie formy publikacji prasowej nie są już chętnie czytane. Nie oznacza to jednak, że sztuka dziennikarska została skazana na wymarcie. Wręcz przeciwnie. Dziennikarze, by przyciągnąć odbiorców muszą wykazywać się niezwykłą kreatywnością oraz używać coraz nowszych i popularniejszych form przekazu. A to powoduje dynamiczny rozwój żurnalizmu.

Na zmianę kształtu tej profesji wpłynęła też postępująca cyfryzacja. Powstało i wciąż powstaje mnóstwo informacyjnych serwisów internetowych, a wprowadzenie do użytku e-czytników i iPadów wpłynęło na pojawienie się na rynku e-gazet. Zjawisko to przynosi różne efekty. Pozytywnym jest ogólnodostępność prasy i szeroki rynek odbiorców. Ale w porywającej walce o czytelnika częste jest obniżanie poziomu. Także globalizacja powoduje masowość, a ta niestety często idzie w parze ze spadkiem jakości.

W związku ze zmianami profilu pracy dziennikarskiej powstało mnóstwo mniejszych, wąsko wyspecjalizowanych w danej dziedzinie żurnalistyki sektorów. Dzięki postępowi cywilizacyjnemu niewątpliwie powstanie ich jeszcze więcej. Na przykład obecnie, w dużych redakcjach, pracują osoby, które zajmują się tylko i wyłącznie optymalizacją nagłówków czyli robią wszystko, by nagłówek był chwytliwy i przykuwający uwagę czytelnika. Pojawiło się także stanowisko dziennikarza zajmującego się jedynie sprawami socjalnymi. Jedną z niekonwencjonalnych metod poszukiwania nowych historii obyczajowych, godnych publikacji, jest przeszukiwanie portali społecznościowych.

Wraz ze zwiększeniem poziomu wykształcenia przeciętnego obywatela wzrosło zapotrzebowanie rynku prasowego na informacje o najświeższych odkryciach naukowych. Sztuką jest tutaj prezentacja informacji, gdyż zrozumienie specjalistycznego języka naukowego często sprawia laikom problem. Wtedy do akcji wkracza dziennikarz. Jego zadaniem jest taka redakcja materiału, która sprawi, że tekst stanie się ogólnodostępny.

Dziennikarz - detektyw. Tę pracę już dzisiaj wykonuje wielu żurnalistów. Stanowisko to jest niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych. Praca takiej osoby jest jednak dużo cięższa od pracy zwykłego detektywa. Oprócz prowadzenia śledztwa w tajemniczych sprawach, dodatkowo musi na bieżąco opisywać swoje poczynania i relacjonować je odbiorcom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

90
  • 90
  • 10.09.2011 11:56

Magik nie może być artystą?

Komentarz został ukrytyrozwiń
tesa
  • tesa
  • 09.09.2011 08:55

Najważniejsze,aby dziennikarz był uczciwy!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Łola
  • Łola
  • 08.09.2011 16:21

W takim razie dziennikarz to w magik, ale nie artysta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolę myśleć o tym jak o sztuce. Wtedy pozostaje magia! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
k
  • k
  • 05.09.2011 17:31

Trafna diagnoza, tyle tylko, że dziennikarstwo to raczej nie sztuka a rzemiosło:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

* a społeczeństwo powinno wyrażać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego cały czas trzeba stawiać sobie pytanie na temat zadań sztuki dziennikarskiej,a społeczeństwo wyrażało swój sprzeciw wtedy, kiedy dziennikarstwo przestaje być tym, czym być powinno.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaziu
  • kaziu
  • 02.09.2011 18:27

po tym co wyprawiali i wyprawiają tzw dziennikarze gazetowi i telewizyjni,(GW i TVN) to woła o pomstę do nieba.

ich status moralny to poziom znacznie poniżej poziomu miafiozów pruszkowa i wołomina.
mafiozi nie wciskają kitu o swojej uczciwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.