Facebook Google+ Twitter

Nowe otwarcie PiS czy recycling starych pomysłów?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-03-24 08:25

– Tej kobyły, pod nazwą rozliczenia z postkomunizmem, nie ma już co okładać batem, bo zdechła i potrzebna jest nowa kobyła, która pociągnie tę koalicję. – Z dr. Jackiem Kucharczykiem, zastępcą dyrektora ds. programowych w Instytucie Spraw Publicznych, rozmawia Sławomir Sowa

Czy PiS na niedzielnej konferencji programowej dokonał nowego otwarcia, czy – jak chce opozycja – chce tylko zatrzeć wewnętrzne podziały w partii?

Konwencja miała w założeniu być próbą zademonstrowania, że partia nadal wie, dokąd zmierza i zatarcia złego wrażenia, że koalicyjny rząd od kilku tygodni dryfuje. To miało być nowe otwarcie. Dobór mówców i tematów świadczy o tym, że istnieje świadomość potrzeby zmiany wizerunku PiS, z partii zwróconej w przeszłość do partii zwróconej w przyszłość, która rozwiązuje bieżące problemy Polaków, a nie tylko zajmuje się wyrównaniem rachunków z przeszłości.

Ten zamiar się powiódł?

To się dopiero okaże w sondażach opinii publicznej. Kluczowa jest postawa elektoratu umiarkowanego. PiS w ostatnim czasie bardzo walczył o elektorat swoich koalicjantów i w dużym stopniu udało mu się wyrwać część wyborców zarówno Samoobrony, jak i LPR. Ceną była jednak gremialna ucieczka elektoratu centroprawicowego i ta konwencja jest próbą powalczenia o ten elektorat przez wystawienie twarzy bardziej przyjaznych jemu, niż, nazwijmy to, radiomaryjnemu. Dla mnie uderzające było zorganizowanie konwencji na zasadzie „efektu Marcinkiewicza”, czyli dużo mówić, co chcemy zrobić, nie przyglądać się zbyt szczegółowo, co faktycznie udało się zrobić i nazywać wszystko wielkim sukcesem. Marcinkiewiczowi to przynosiło wzrost poparcia, ale to już nie te czasy.

Czy jednak konwencja PiS nie zamyka pewnego etapu, nazwijmy to, odzyskiwania państwa? Mam na myśli na przykład prezesurę NBP, szefostwo MSZ, ostatnio MON, likwidację WSI, wprowadzenie powszechnej lustracji, deubekizacji. Może rzeczywiście przyszedł czas na zwrócenie się ku sprawom, którymi żyje społeczeństwo?

Mam inny pogląd na dokonania PiS. Widać było, że opinia publiczna coraz bardziej sceptycznie patrzy na czyszczenie państwa, jak to nazywa PiS, i stratedzy partii doszli do wniosku, że jeśli nadal to „odzyskiwanie” państwa będzie głównym celem tego rządu, to skończy się utratą władzy w najbliższych wyborach. Mówienie, że zrealizowano jedne cele i teraz czas na nowe, jest propagandowym spektaklem. Stworzono CBA, opublikowano raport o WSI, ale czy Polska stała się przez to krajem bardziej przejrzystym czy odnowionym moralnie? Moim zdaniem, ta walka z układem utknęła gdzieś w martwym punkcie i trzeba wymyślić coś nowego, żeby zjednać na nowo poparcie dla partii rządzącej. Tej kobyły pod nazwą rozliczenia z postkomunizmem nie ma już co okładać batem, bo zdechła i potrzebna jest nowa kobyła, która pociągnie tę koalicję.

Więc nie widzi pan niczego nowego w nowym otwarciu PiS?

Tylko recycling starych pomysłów plus opowiadanie o sukcesach, których nie było. Ten rząd nie przedstawił na przykład żadnej koncepcji reformy systemu opieki zdrowotnej. Religa ma rację, że to piekielnie trudne, ale w końcu minęło półtora roku. Jest tylko spóźnione reagowanie na kryzysy, które służbę zdrowia trapią. Formuła spektaklu jest taka jak za Marcinkiewicza: bardzo dużo mówić i zapewnić o sukcesach, nie przyznawać się do żadnych porażek i nie przejmować się brakiem konkretów. Dużo mówiono o zakończeniu misji, ale to jest tak, jak z zakończeniem przez Busha misji w Iraku.

Podczas konwencji PiS nie używał już tak ostrej retoryki wobec opozycji. Czy to nowe otwarcie może być sygnałem wysłanym do grupy w Platformie Obywatelskiej skupionej wokół Jana Rokity?

To może być raczej pocałunek śmierci dla tej grupy w oczach kierownictwa PO. To nie jest gest w kierunku opozycji, ale w kierunku elektoratu Platformy, który PiS chętnie by przechwycił.

 - Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.