Facebook Google+ Twitter

Nowe oznaczenia wiekowe oraz symbol "product placementu"

Polskie stacje telewizyjne i radiowe będą korzystać niebawem z nowych oznaczeń wiekowych - poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Do symboli "7", "12", "16", etc. dołączy banner ostrzegający przed product placementem, czyli umieszczeniu produktu.

 / Fot. Materiały prasowe / www.KRRiT.gov.plRozporządzenie KRRiT podpisane zostało 30 czerwca br., ale o pomysłach na zmiany poinformowano dopiero dziś. Decyzją Rady zmieniono oznaczenia wiekowe, które informują o wieku, poniżej którego widzowie nie powinni oglądać danego programu telewizyjnego bądż filmu.

Zmiany zakładają zastąpienie czerwonego kółka kwadratem (również czerwonym), z białym kluczem wewnątrz oraz zielonego kółka kwadratem (tego samego koloru) z uśmiechem w środku.

Czytaj także: Od września więcej programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży

Wcześniejsze "trójkąty" z liczbami oznaczającymi wiek, również przeobrażone zostaną w kwadraty. Wewnątrz nowych oznaczeń znajdą się kolejno liczby "7", "12" oraz "16".

Reklama podświadoma


KRRiT wprowadziła również obowiązek oznaczania tych audycji, w których zastosowano lokowanie produktu, czyli tzw. "product placement". Nowy znak graficzny pojawiać się będzie na minimum 4 sekundy na początku programów telewizyjnych oraz na ich końcu. Znak pojawi się również w ciągu każdej przerwy reklamowej oraz będzie nieustannie znajdował się na ekranie w trakcie trwania napisów końcowych. Dodatkowym wymogiem Rady jest to, aby najnowszy symbol zajmował powierzchnię co najmniej 5 proc. ekranu.

 / Fot. Materiały prasowe / www.KRRiT.gov.plJeśli chodzi o radio - bo audycje zmiany też dotkną - tutaj informacje o "umieszczeniu produktu" czytać będzie lektor. Niebawem z głośników naszych radioodbiorników usłyszeć będzie można "audycja zawiera/zawierała lokowanie produktu" - w zależności, czy informacja pojawi się na początku danego programu czy też po nim.

Zmiany zaproponowane przez KRRiT wejdą w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia. Rada utrzymuje, że wprowadzenie nowych oznaczeń wiąże się z obowiązkiem dostosowania polskiego prawa do wymogów Unii Europejskiej.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

czeslaw powieslaw
  • czeslaw powieslaw
  • 08.09.2011 21:14

ale z tym lokowaniem produktu to przegięcie, po co to komu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nareszcie zmiany. Dotychczasowe były mało czytelne. Ale konieczne jest uświadomienie dorosłych oraz rodziców. Bo to odnich zależy co małolat ogląda

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Malec
  • Stanisław Malec
  • 25.07.2011 13:56

Nienajgorzej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.