Facebook Google+ Twitter

Nowe paszporty nie do podrobienia

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-07-14 11:00

Od 28 sierpnia tego roku będziemy otrzymywali paszporty biometryczne. Stare paszporty są nadal ważne. Dane biometryczne dotyczą wizerunku twarzy i odcisków palców.

Od 16 lipca wyrabiający dokument, muszą dołączać do wniosków zdjęcia, wykonane według nowych zasad. O odciskach linii papilarnych niewiele wiadomo - prawdopodobnie będą wprowadzane do paszportów od 2008 roku. Stare dokumenty nie tracą ważności.

Po co zmiany


- Konieczność wprowadzenia w Polsce nowych paszportów wynika z rozporządzenia Rady Europejskiej z 13 grudnia 2004 roku w sprawie standardów bezpieczeństwa i danych biometrycznych w paszportach oraz dokumentach podróży wydawanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej– mówi Bernard Mathea zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. – Polska musi zacząć je wydawać najpóźniej 28 sierpnia 2006 roku. Paszporty obecnie istniejące i te, które będziemy otrzymywać od 28 sierpnia br., z wyglądu niczym się nie różnią. W okładkach nowych - biometrycznych - zostaną umieszczone informacje dotyczące posiadaczy tych dokumentów. Identyfikacja informacji będzie odbywać się na granicy tak, jak odczytuje się np. karty płatnicze. Zidentyfikowane zostaną m.in. dane osobowe posiadacza oraz instytucja, która wydała paszport.

Stare, ale ważne


Zachowują ważność paszporty wydane przed 28 sierpnia br. Na przykład jeżeli ktoś 27 sierpnia otrzyma paszport bez danych biometrycznych, ważny na 10 lat, z tego dokumentu będzie mógł korzystać aż do 26 sierpnia 2016 roku. Inaczej jednak niż biometryczne paszporty, będą sprawdzane te dokumenty na granicach.

Jak załatwić formalności


Zmieniają się zasady dotyczące składania wniosków i wydawania gotowych dokumentów. Każdy ubiegający się o paszport dwa razy pofatyguje się do urzędu. Musi dostarczyć osobiście dokumenty, nie zrobią tego w jego imieniu pełnomocnicy, pośrednicy czy agencje turystyczne. Odpadnie droga „na skróty”. Fakt przyjęcia wniosku i wydania paszportu natychmiast zostanie zarejestrowane w ogólnopolskim, nowym systemie paszportowym.

Nowe zdjęcia


Jedną z najważniejszych nowości jest zmiana fotografii, jakie należy dostarczać do urzędów paszportowych. Zdjęcia nie mogą przedstawiać twarzy z lewego profilu, jak jest dotychczas, lecz widok z przodu, czyli en face. Od połowy lipca będą przyjmowane w biurach paszportowych tylko zdjęcia wykonane według nowych wytycznych. Fotografie można dostarczać w formie elektronicznej, ale też na papierze. Wszyscy fotografowie wykonujący zdjęcia paszportowe zostaną poinformowani o nowych zasadach. Polska w tym zakresie musi spełnić wymogi międzynarodowe ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego). Szczegółowe informacje można znaleźć również na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji .

Drożej


Nie zmienia się termin wydawania paszportów - wynosi miesiąc od chwili złożenia wniosku. Nowe fotografie wraz z wnioskami przyjmowane będą już od 16 sierpnia. Należy się spodziewać wzrost opłaty za paszport. Teraz wynosi ona 100 złotych. Podwyżka może sięgnąć około 40 procent. Oczywiście, zachowane zostają wszelkie ulgi.

Paszporty dla niemowląt


Do nowych paszportów nie będą wpisywane dzieci. Dlatego według projektu ustawy, paszport będzie mógł być wydany małoletniemu - po ukończeniu przez dziecko 5. roku życia. Paszport biometryczny będzie wymagany nawet od niemowlęcia. Dzieci do 5 roku życia otrzymają jednak te dokumenty tymczasowe, ważne do 24 miesięcy.
Zdjęcia po nowemu


Z dowodem osobistym


Po krajach Unii Europejskiej możemy podróżować, posługując się dowodami osobistymi. Odradzamy wyjazdy z dowodami książeczkowymi, gdyż nie ma w nich tłumaczenia na język angielski i możemy mieć kłopoty z przekonaniem służb granicznych innych państw, np. w Grecji, że dokument, który pokazujemy, jest dowodem osobistym, a nie np. kartą wędkarską.
Posiadacze starych dowodów, w których wpisane są dzieci, muszą pamiętać, że mimo to każde dziecko musi mieć własny dokument tożsamości - dowód lub paszport. W dowodzie rodzica nie ma zdjęcia dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.