Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9718 miejsce

Nowe planetarium w stolicy. Centrum Nauki Kopernik przychyli nam nieba

Przykryte kopułą o średnicy 16 metrów planetarium pozwoli przenieść się do najodleglejszych zakątków kosmosu, w głąb wulkanu oraz cofnąć do początków życia na Ziemi. Uczestnicy seansów odniosą wrażenie zanurzenia się w na co dzień niedostępnych światach.

Planetarium / Fot. GLENNCentrum oferuje nam ogromną paletę atrakcji. W sześciu tematycznych galeriach mieści się tu ponad 450 eksponatów. Oprócz tego jest jeszcze Teatr Robotyczny oraz Park Odkrywców, które powstały z inspiracji nadwiślańskim krajobrazem.

Jednak to nie wszystko. W czerwcu ma być otwarte planetarium - jedno z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie. "To będą wrota do przestrzeni kosmicznej. Zapomnimy, że mamy ekran nad sobą" - zapowiada Maciej Ligowski z Centrum Nauki Kopernik w rozmowie z TVN Warszawa.

Centrum Nauki Kopernik. Montaż ekranu planetarium.(Zdjęcia)

Jakie atrakcje?


Supernowoczesne projekcje umożliwią obserwowanie nieba z różnych punktów na Ziemi, dzięki naziemnym i satelitarnym teleskopom.

To nie koniec. Planetarium pozwoli na udział w podróżach kosmicznych, podróży statkiem na  / Fot. Materiały prasowewyspy Galapagos wraz z Darwinem, zobaczenie dna oceanów, zwiedzanie piramid Majów. - Będzie w nim można obserwować niebo i gwiazdy, ale będą także projekcje filmów dokumentalnych i animowanych, pokazy laserowe, wydarzenia artystyczne i koncerty na żywo - mówi Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

Bez granic


- Widzowie mogą się spodziewać bardzo zróżnicowanego programu – wiekowo i pod względem zainteresowań. Jedyną granicą, jaką możemy tu zastosować, jest granica naszej wyobraźni. Planetarium będzie czynne niezależnie od Kopernika – będzie miało swoje godziny działania, bilety i dodatkowe osobne wejście. Będzie czynne do późnych godzin wieczornych - dodaje Katarzyna Nowicka.

Efekt lepszy od 3D


 / Fot. Mila, licencja GNU Wolnej DokumentacjiW planetarium na jednym seansie zmieści się 140 osób. - Oglądanie projekcji w Planetarium jest nieporównywalne z efektem kinowym. Ekran w Planetarium jest półsferyczny i wypełnia kopułę, która dla wygody oglądających pochylona jest do przodu. Projekcja odbywa się na całym ekranie, czyli siedząc na widowni, obraz mamy przed sobą, z boku, a także z tyłu. Odnosimy wrażenie zanurzenia w obserwowanym świecie. Oglądanie ułatwiają fotele, które umożliwiają odchylenie się do tyłu - opowiada Katarzyna Nowicka.

Najprawdopodobniej planetarium będzie można zwiedzać już 20 czerwca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.