Facebook Google+ Twitter

Nowe pojazdy dla żołnierzy w Afganistanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-22 17:25

Do końca roku MON chce pozyskać 40 nowych pojazdów opancerzonych klasy MRAP, które będą stosowane przez polskich żołnierzy w Afganistanie. Mają one lepiej chronić przed minami i bombami - pułapkami, niż stosowane obecnie pojazdy.

Przedwczoraj pojazd humvee polskiego patrolu najechał na ładunek wybuchowy. W wyniku eksplozji zginęli starszy kapral Waldemar Sujdak, oraz starsi szeregowi Paweł Szwed i Paweł Brodzikowski.
Rzecznik ministerstwa obrony Robert Rochowicz podkreślił, że nowe pojazdy będą zakupione poza procedurą przetargu, w tak zwanym trybie pilnej potrzeby. Kolejne 140 pojazdów tego typu MON chce zakupić już ramach przetargu. Do tego czasu ministerstwo próbuje wypożyczyć takie pojazdy w Afganistanie. Sztab Generalny Wojska Polskiego czeka na odpowiedź Amerykanów na pismo w tej sprawie.

Ministerstwo wstępnie wybrało dwa typy pojazdów, które będą brane po uwagę. MON nie zdradza szczegółów, ale Mateusz Multarzyński z "Nowej Techniki Wojskowej" przypuszcza, że jednym z nich jest południowoafrykański RG-31. Multarzyński podkreśla, że pojazdy te mają na wyposażeniu Amerykanie i zostały one sprawdzone w misjach bojowych. Dodaje jednak, że nie w każdych warunkach można ich używać. Według niego, tak czy inaczej humvee będą przez naszych żołnierzy wykorzystywane w patrolach. Tak duże pojazdy jak MRAP nie zawsze bowiem będą mogły sprawnie poruszać się po górskich, afgańskich drogach i po terenie zabudowanym.

Multarzyński dodał, że RG-31 jest produkowany od kilkunastu lat i wciąż podlega modernizacjom. Używana obecnie przez Amerykanów wersja RG-31 pozwala przewozić do ośmiu żołnierzy. Nowsze modele są większe i bardziej opancerzone.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.