Facebook Google+ Twitter

Nowe procedury lotów z VIP-ami

Rekonesans lotniczy, osobne loty prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu - to jedne z nowych zasad dotyczących lotów specjalnych.

Samolot rządowy. www.wikipedia.org / Fot. FomaNa zlecenie prezydenta Bronisława Komorowskiego BBN opracowało raport po kwietniowej katastrofie Tu-154m. Jego wytyczne mają zapobiec podobnym wypadkom w przyszłości.

Część raportu poświęcona jest zasadom dotyczącym lotów specjalnych - z najważniejszymi osobami w państwie. Prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier będą musieli latać osobno. Premierowi nie będzie mogło towarzyszyć więcej niż trzech ministrów.

Jedną z najważniejszych zmian jest tzw. rekonesans lotniczy. Jeśli prezydent będzie musiał lądować na lotnisku słabo wyposażonym, które nie jest lotniskiem cywilnym, to załoga samolotu wcześniej musi przylecieć na to lotnisko sama i wykonać lądowanie oraz start. Wybór miejsca lądowania musi zaakceptować funkcjonariusz BOR.

Próbne loty mają dotyczyć także lotów śmigłowcem, np. na tereny powodziowe. Taki lot powinien być uzgodniony z BOR co najmniej 48 godzin wcześniej. – Podobne zasady stosowaliśmy przy organizacji pielgrzymek papieskich w Polsce – mówi funkcjonariusz BOR dla Rzeczpospolitej. – Na próbę lądowaliśmy wcześniej sami z tym samym pilotem, który potem leciał z papieżem.

Funkcjonariuszom BOR będzie zawsze towarzyszył ktoś z jednostki lotniczej, który sprawdzi m.in. obsadę lotniska. – Będzie to ktoś kompetentny, kto będzie mógł ocenić np., jak wygląda przygotowanie i obsada wieży kontrolnej – komentuje nowe zalecenie funkcjonariusz biura.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

szkoda tylko, ze tyle osób musiało zginąć aby wprowadzono te oczywiste zasady :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.