Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1470 miejsce

Nowe programy dla osób niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomi nowe programy pilotażowe. Ich adresatami będą szkoły wyższe, organy i instytucje administracji publicznej, osoby niepełnosprawne, przedsiębiorstwa i organizacja pozarządowe.

Osoby niepełnosprawne już niedługo będą mogły skorzystać z pilotażowych programów, które przygotował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Są to:
- pilotażowego programu „ABSOLWENT”,
- pilotażowego programu „PRACA - INTEGRACJA”,
- programu „STABILNE ZATRUDNIENIE – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”

Na wyróżnienie zasługuje program Absolwent, którego adresatem są szkoły wyższe, a beneficjentami zgodnie z założeniem będą studenci ostatniego roku bądź absolwenci.
Jak czytamy:
1. Adresatami programu są szkoły wyższe, które wykażą, że podjęły współpracę z pracodawcami oraz WUP i/lub PUP oraz PCPR, i korzystają lub będą korzystać z istniejących w tych instytucjach instrumentów i narzędzi wsparcia służących aktywizacji zawodowej studentów i/lub absolwentów.
2. Szkoły wyższe mogą realizować program samodzielnie, za pośrednictwem własnych biur karier lub korzystając z usług agencji zatrudnienia.
3. Wnioskodawcami w ramach programu (tj. podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o przyznanie pomocy finansowej) są szkoły wyższe, które spełniają warunki uczestnictwa w programie oraz warunki określone w ogłoszeniu o konkursie.
Źródło: Pilotażowy Program "Absolwent", Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, data publikacji 4.10.2016 r.

To ważna informacja, ponieważ jak wiadomo osoby niepełnosprawne nawet te z wykształceniem wyższym spotykają się z problemami na rynku pracy. W ogóle liczba osób niepełnosprawnych z wykształceniem wyższym jest niska. Nie można pozwolić, aby zasoby ludzkie i kapitał, który posiadają pozostały niewykorzystane. Koniecznie należy przeciwdziałać takiej sytuacji. Być może m.in. takie działania sprawią, że osób niepełnosprawnych, które znajdą zatrudnienie po studiach będzie więcej i nie spotkają się z dyskryminacją http://diru.pl/za-wysokie-progi/.

Warto już teraz skontaktować się z biurem ds. osób niepełnosprawnych lub osobą odpowiedzialną na uczelni na sprawy osób niepełnosprawnych z pytaniem, czy szkoła wyższa weźmie udział w programie Absolwent. Więcej informacji oraz treść tego i pozostałych programów pilotażowych znajduje się na stronie internetowej PFRON http://pfron.org.pl/pl/zadania-zlecane-konkurs/konsultacje-w-sprawie-z/3379,Konsultacje-dotyczace-zalozen-nowych-programow-PFRON.html.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.