Facebook Google+ Twitter

Nowe przepisy dla kierowców. Jak nie stracić prawa jazdy?

Koniec z litością dla piratów drogowych i pijanych kierowców. Od teraz dużo łatwiej stracić prawo jazdy niż do tej pory. Na co należy szczególnie uważać, aby nie przechodzić po raz kolejny koszmaru w WORD-zie?

 / Fot. domena publicznaProwadzenie pod wpływem alkoholu i nadmierna prędkość to obecnie główne przyczyny wypadków drogowych. Nowe przepisy mają przeciwdziałać tym i innym groźnym zachowaniom na drodze. Oto najważniejsze kwestie, które regulują.

1. Utrata prawa jazdy - teraz przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h oraz przewóz nadmiernej liczby osób skutkuje administracyjnym zatrzymaniem prawa jazdy (trafia ono do starosty powiatowego). Co ważne, utrata prawa jazdy może nastąpić nie tylko w wyniku zatrzymania przez policję, ale także w wyniku ujawnienia materiałów dokumentujących złamanie przepisów, np. zdjęć z fotoradarów. Zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące, jeśli kierowca mimo to siada za kierownicę, okres wydłuża się do 6 miesięcy, a jeśli sytuacja powtarza się jeszcze raz, uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostają całkowicie cofnięte. A to oznacza powrót do L-ki i ponowną wizytę na placu egzaminacyjnym.

Na cofnięcie prawa jazdy bardziej narażeni są młodzi kierowcy. Jeśli w okresie 2 lat od otrzymania uprawnień spowodują oni wypadek lub trzy wykroczenia, również będą musieli ponownie zdawać egzamin.

2. Jazda w stanie nietrzeźwości/b] - za samo przyłapanie na prowadzeniu samochodu w stanie nietrzeźwym grozi zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Ponadto tacy kierowcy będą musieli zapłacić co najmniej 5 tys. zł za pierwszym razem i co najmniej 10 tys. zł za każdym kolejnym.

Z dużymi kosztami muszą też liczyć się nietrzeźwi kierowcy, którzy spowodują wypadek - od teraz będą zobowiązani do wypłacenia nawiązki dla poszkodowanych lub ich rodzin w wysokości co najmniej 10 tys zł.

Są także dobre wiadomości dla osób pozbawionych prawa prowadzenia pojazdów. Po upływie połowy okresu zakazu (lub 10 lat w wypadku zakazu dożywotniego), sąd może zezwolić na prowadzenie pojazdów z blokadą alkoholową.

[b]3. Prowadzenie bez prawa jazdy
- do tej pory, niezależnie od okoliczności, obowiązywała wyłącznie grzywna. Teraz liczyć na nią mogą jedynie ci, którzy nigdy nie mieli prawa jazdy. Dla tych którzy je stracili, a mimo to siadają za kierownicą, poza grzywną grozi też ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Dodatkowo może też zostać na nich nałożony zakaz prowadzenia pojazdów.

Czy surowsze przepisy zauważalnie zwiększą bezpieczeństwo na drodze? W tej kwestii nawet eksperci nie są zgodni. Faktem jest jednak, że od teraz nawet dobrzy i spokojni kierowcy będą się bardziej pilnować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak ? nie chlać,nie ćpać i jeżdzić zgodnie z przepisami ruchu drogowego,to chyba wystarczy ??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.