Facebook Google+ Twitter

Nowe przepisy UEFA uratują kluby przed bankructwem?

Finansowe fair play, czyli wydaj tyle ile zarobisz - oto tratwa ratunkowa europejskiej federacji dla tonących w długach klubów.

"Najbardziej odporny na recesję sport na świecie" - tak o piłce nożnej pisał publicysta "Forbes'a" Parmy Olson. Rzeczywistość nie jest jednak taka kolorowa, bo debet na kontach zespołów z najlepszych lig z roku na rok jest coraz większy.

Według dokumentu "Club licensing report on UEFA" najbardziej zadłużoną ligą jest ta najbogatsza - Premier League, której zobowiązania oszacowano na 3,8 mld euro. Ponad 20 proc. tej kwoty (809 mln) przypada tylko na Manchester United. Niewiele lepiej wygląda sytuacja finansowa pozostałych drużyn z byłej już "wielkiej czwórki" - Chelsea, Arsenalu i Liverpoolu. Ogromne wpływy z praw telewizyjnych, komplet publiczności na każdym meczu, duże dochody ze sprzedaży klubowych gadżetów i bardzo dobre z reguły występy w europejskich pucharach (wszystkie wymienione zespoły w ostatnich sześciu sezonach co najmniej raz dochodziły do finału Ligi Mistrzów) nie wystarczają na pokrycie strat, na które składają się głównie astronomiczne kwoty transferów (w ostatnim oknie transferowy łącznie ponad 200 mln funtów) i wysokie zarobki (średnia oscyluje wokół 30 tys. funtów tygodniowo, najlepiej opłacani piłkarze otrzymują nawet 200 tys. funtów).

Drugie miejsce w tej klasyfikacji z wynikiem około miliarda euro zajmuje hiszpańska Primera Division. Na czele - a jakże inaczej - Barcelona i Real, których długi stanowią 75% tej kwoty. Dla ratowania budżetu "Duma Katalonii" zerwie z ponad stuletnią tradycją braku sponsora na koszulkach i wkrótce umieści na nich logo Qatar Foundation, dzięki czemu do klubowej kasy wpłynie 33 mln euro rocznie.

Pierwszą ofiarą egzekucji coraz bardziej restrykcyjnych przepisów UEFA była jednak Mallorca. Z powodu ogromnych zaległości finansowych piąta drużyna La Liga została wykluczona z tegorocznej edycji Ligi Europejskiej. Jeden z jej współwłaścicieli, nr 1 światowego tenisa Rafael Nadal słusznie zauważył, że zespół ze słonecznych Balearów nie był odosobniony w trudnościach ze zbilansowaniem budżetu. "Należałoby zlikwidować te rozgrywki, bo wszystkie kluby mają długi" - złościł się Hiszpan po decyzji UEFA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.